Astronomi otkrivaju najmasovnije superjato ikada pronađeno

Astronomi otkrivaju najmasovnije superjato ikada pronađeno

Zemljino mesto u svemiru je prilično poznato jer kruži oko prosečne zvezde. Zvezda – naše Sunce – kruži oko centra naše Galaksije, Mlečnog puta. Odavde je priča manje poznata.

Mlečni put je deo velike strukture koja se zove Superjato Lanijakea, prečnika 250 miliona svetlosnih godina!

To je zaista ogromno područje svemira i sadrži najmanje 100.000 galaksija. Ipak, postoje veća superjata, poput novootkrivenog Einasto superjata, koje ima neverovatnih 360 miliona svetlosnih godina u prečniku i dom je 26 kvadriliona zvezda!

Kada držim javna predavanja, uvek dobijem neku čudnu satisfakciju kada kažem publici da galaksije ne postoje!

nastavite da objasnite da su, poput grada koji je skup stvari, galaksije skupovi stvari povezanih zajedno pod silom gravitacije. Tipična galaksija je jednostavno skup zvezda, maglina, klastera, planeta, kometa i tako dalje, oduzmite ih i galaksija neće postojati!

Superjata su uglavnom ista, samo skup galaksija povezanih zajedno (dobro, ne potpuno) pod silom gravitacije.

Superjata kao što su Laniakea i Einasto (koja je udaljena 3 milijarde svetlosnih godina) su među najvećim strukturama u Univerzumu.

Otkriće ovog najnovijeg superklastera je nazvano po profesoru Jaanu Einastu koji je bio pionir u oblasti superklastera i koji je 23. februara 2024. proslavio svoj 95. rođendan.

Kada je u pitanju vizualizacija same veličine ovih struktura, zamislite prosečan novčić (zaista mislim da nije previše važno koji novčić zamislite) na fudbalskom terenu. Ovaj novčić predstavlja galaksiju Mlečni put i dužina terena bi predstavljala ekstremitete superjata!

Takođe možete zamisliti Sunce kao lopticu za golf i čitavu kolektivnu masu superjata kao Mont Everest!

Saopštenje je stiglo od grupe međunarodnih astronoma iz opservatorije Tartu koji su takođe ispitali 662 druga superklastera. Njihov rad (koji je objavljen u časopisu Astrophisical Journal) takođe je otkrio neke zanimljive dinamike unutar superjata, na primer, otkrili su da se galaksije unutar superjata udaljuju jedna od druge sporije od opšteg širenja univerzuma.

To je zbog gravitacionog privlačenja superklastera koji deluje kao kočnica ekspanzije. Dok usporava širenje područja, ne usporava ga dovoljno da zaustavi galaksije da se udaljavaju, ako ima dovoljno vremena. Superklasteri treba smatrati privremenim, promenljivim pojavama.

Takođe su otkrili da postoji veza između gustine i veličine superklastera. Veza je bila inverzna kvadratna veza što znači da gustina superklastera opada sa kvadratom njegove veličine.