Pacijenti sa karcinomom prostate koji primaju negu u bolnicama koje su deo specijalnog programa određivanja cena lekova češće će se pridržavati terapije lekovima na recept nego pacijenti u drugim bolnicama, prema studiji istraživača iz Centra za rak Rogel Univerziteta u Mičigenu i Instituta za Zdravstvena politika i inovacije.
Nalazi su objavljeni u časopisu Cancer.
Program određivanja cena lekova 340B je savezni program koji zahteva od farmaceutske industrije da obezbedi popust na cenu lekova bolnicama koje učestvuju u programu koje opslužuju nesrazmeran broj pacijenata Medicare i Medicaid. Program je započet kako bi se bolnicama omogućilo da iskoriste oskudne resurse, dopru do većeg broja pacijenata i pruže sveobuhvatnije usluge.
„U oblasti uznapredovalog raka prostate, došlo je do promene paradigme ka korišćenju novijih ciljanih oralnih tretmana. Ali ovi lekovi su skupi, a cena može da ograniči pristup ovim lekovima, posebno među onima koji su socijalno-ekonomski u nepovoljnom položaju. Želeli smo da vidimo da li su Program 340B bi mogao pomoći da se ublaži ovaj disparitet“, rekao je prvi autor studije Kassem Faraj, MD, urološki onkološki saradnik u Michigan Medicine.
Tim se osvrnuo na 20% uzoraka korisnika Medicare-a kojima je dijagnostikovan uznapredovali rak prostate i procenio ko je lečen ovim ciljanim terapijama u bolničkom programu. Identifikovali su 2.237 muškaraca koji su lečeni u 340 bolnica koje učestvuju u programu i 1.100 lečenih u bolnicama koje ne učestvuju.
Zatim su pogledali indeks socijalne ugroženosti, meru koju su razvili američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti koja karakteriše socioekonomske, rasne i karakteristike domaćinstva na nivou zajednice. Otkrili su da pacijenti iz područja sa većom socijalnom ugroženošću imaju manje šanse da koriste oralne lekove. Nije bilo razlike u upotrebi između 340B i ne-340B bolnica.
Međutim, verovatnije je da će pacijenti koji se leče u 340B bolnicama nastaviti sa lečenjem. Istraživači su videli da je u bolnicama koje nisu 340B, kako se socijalna ranjivost povećavala, privrženost opala. Ali u bolnicama 340B, pridržavanje je ostalo na istom nivou bez obzira na socijalnu ugroženost.
„Postoji mnogo razloga zašto pridržavanje ovih lekova može opasti. Sumnjamo da 340B bolnica potencijalno ima neke resurse ili mehanizme koji pomažu ovim ranjivim pacijentima da održe pridržavanje“, rekao je Faraj. Ovo može uključivati programe upravljanja lekovima ili finansijsku pomoć za troškove lekova iz džepa.
„Dok učešće 340B nije povećalo broj pacijenata koji koriste ovu terapiju, bilo je povezano sa boljim pridržavanjem tretmana među pacijentima iz socijalno ugroženih područja“, rekao je Faraj.