Kitovi ubice koji se hrane u dubokim podmorskim kanjonima na obali Kalifornije predstavljaju posebnu subpopulaciju koja koristi specijalizovane tehnike lova za hvatanje morskih sisara, izvještavaju Josh McInnes sa Univerziteta Britanske Kolumbije i njegove kolege 20. marta u časopisu otvorenog pristupa PLOS ONE.
Kitovi ubice (Orcinus orca) se nalaze u okeanima širom sveta, ali oni formiraju odvojene populacije, ili „ekotipove“, koji imaju sopstvenu društvenu strukturu, preferencije u hrani i lovačko ponašanje.
Jedan ekotip, poznat kao prolazni kitovi ubice, specijalizovan je za lov na morske sisare. Ovaj ekotip se može podeliti u dve grupe – kitovi sa unutrašnje obale koji se hrane u plitkim priobalnim vodama i kitovi sa spoljne obale koji love u dubokim vodama – ali relativno malo se zna o kitovima sa spoljne obale.
Istraživači su prikupili podatke iz istraživanja morskih sisara sprovedenih između 2006. i 2018. i ekotura za posmatranje kitova između 2014. i 2021., kako bi istražili ponašanje prolaznih kitova ubica na spoljnoj obali oko kanjona Monterei Submarine u Kaliforniji u potrazi za hranom.
Članovi ove subpopulacije viđeni su samo u otvorenim vodama i uglavnom su lovili kalifornijske morske lavove, telad sivih kitova i severne foke slonova. Oni koriste specijalizovane tehnike za lov u otvorenim vodama, gde se plen ne može lako saterati u ćošak. Često su pokorili svoj plen zabijajući ga glavom ili telom, a repom su udarali ili katapultirali morske lavove u vazduh.
Istraživači su identifikovali dva glavna tipa ponašanja u potrazi za hranom – raspoređene grupe koje rone nezavisno u otvorenoj vodi i čvrsto koordinisane grupe koje traže hranu duž kontura podmorskih kanjona.
Ovi rezultati sugerišu da su kitovi sa spoljne obale posebna subpopulacija koja je razvila specijalizovane tehnike lova za hvatanje morskih sisara u ovom dubokovodnom staništu. Njihova različita ponašanja u potrazi za hranom mogu se kulturno prenositi s generacije na generaciju, kažu autori.
Autori dodaju: „Prolazni kitovi ubice (lov na sisare) proučavani su prvenstveno u priobalnim plitkim staništima, a trenutno je malo poznato o njihovom ponašanju u priobalnim i dubokim pelagičkim sistemima.
„Ova studija naglašava složeno ponašanje u potrazi za hranom i ekologiju prolaznih pojava i kako se ponašaju kao predatori u produktivnim sistemima dubokih podmorskih kanjona i kako je njihovo ponašanje povezano sa višestrukim populacijama plena morskih sisara u severnom Tihom okeanu.“