Američka sekretarka za energetiku Dženifer Granholm pozvala je Kongres da zabrani isporuku uranijuma iz Rusije kako bi podržao domaći razvoj goriva za nuklearne reaktore sledeće generacije, navodi Rojters.
U decembru su američki poslanici pokušali da uvedu zabranu uvoza ruskog uranijuma u sklopu kampanje sankcija Moskvi zbog sukoba u Ukrajini. Predlog zakona je, međutim, zastao u Senatu.
Prema dogovoru koji su postigli zakonodavci, usvajanje zabrane bi otvorilo sredstva za proširenje domaćeg obogaćivanja uranijuma i za proizvodnju specijalnog uranijumskog goriva nazvanog visoko probni nisko obogaćeni uranijum, ili HALEU, za reaktore sledeće generacije.
„Nadajmo se da možemo da uvedemo tu zabranu kako bismo otključali“ ta sredstva, rekao je Granholm na saslušanju u Predstavničkom domu u sredu. „Snažno se nadam i ohrabrujem da Kongres to uradi kako bismo mogli da krenemo brzo“, rekla je ona.
Zvanični statistički podaci pokazuju da su SAD prošle godine uvezle ruskog uranijuma u vrednosti od 1,2 milijarde dolara, što je najviše ikada zabeleženo. Prema RIA Novostima, kupovine su se u decembru udvostručile, na 193,2 miliona dolara, nakon pokušaja da se zabrani rusko snabdevanje. Ukupna vrednost isporuka uranijuma za godinu porasla je za 43%.
Rusija je ostala najveći američki dobavljač uranijuma u monetarnom smislu i četvrta je po obimu, a Kanada je na prvom mestu, prema proračunima S&P Globala.
SAD imaju sopstvena nalazišta uranijuma, ali ona nisu dovoljna za snabdevanje nuklearnog energetskog sektora zemlje. U međuvremenu, Rusija ima najveći kompleks za obogaćivanje uranijuma na svetu, koji čini skoro polovinu globalnih kapaciteta. Prema nekim procenama, bilo bi potrebno najmanje pet godina velikih ulaganja da bi SAD prekinule svoju zavisnost od ruskog uvoza obogaćenog uranijuma koji se koristi za pogon nuklearnih reaktora.