Najsavremenija tehnologija bioluminiscencije, pionirska na Univerzitetu Zapadne Australije, korišćena je za otkrivanje potencijalne promene u imunoterapiji.
Rezultati studije koju su vodili istraživači sa UVA i Univerziteta u Notingemu u Velikoj Britaniji, a objavljeni u Science Signalingu, istakli su zamršene mehanizme imunoloških odgovora, otvarajući put potencijalnim terapijskim intervencijama kod zaraznih bolesti.
Vodeći autor, pomoćni istraživač na UVA Dr. Carl Vhite rekao je da je CKSCL17, protein koji se pretežno nalazi u mukoznim tkivima kao što su pluća, identifikovan kao moćni inhibitor CKSCR4 hemokinskog receptora, vrste proteina koji se nalazi na površini određenih ćelije u našem telu.
„CKSCR4 hemokinski receptor deluje kao ulaz, omogućavajući specifičnim signalnim molekulima zvanim hemokini da pokrenu različite ćelijske odgovore i igra važnu ulogu u procesima kao što su imuni odgovor, migracija ćelija i razvoj organa“, rekao je dr Vajt.
„Već je bilo poznato da je CKSCL17 igrao ključnu ulogu u borbi protiv infekcija regrutovanjem imunih ćelija na zahvaćena mesta, međutim njegovi specifični mehanizmi i interakcije u telu su bili slabo shvaćeni.
„Koristili smo tehnologiju bioluminiscencije, naučnu metodu koja koristi prirodnu svetlost koju proizvode živi organizmi za proučavanje bioloških procesa ili otkrivanje specifičnih molekula. Ovo nam je omogućilo da ustanovimo da se CKSCL17 vezuje za CKSCR4 receptor, suprotno početnim očekivanjima.
„Jednostavno rečeno, to znači da protein CKSCL17 ima sposobnost da spreči ili smanji funkciju ovog određenog receptora u telu, što je potencijalno važno u regulisanju različitih fizioloških procesa, uključujući migraciju imunih ćelija.
Dr Vajt je rekao da je studija takođe otkrila jedinstven način delovanja, pri čemu je CKSCL17 koristio glikozaminoglikane, koji su složeni molekuli šećera, u blizini CKSCR4 da blokira funkciju receptora, predstavljajući novi put za razvoj lekova koji ciljaju na bolesti povezane sa CKSCR4.
„Ovo istraživanje ne samo da pruža ključni uvid u ulogu CKSCL17 u mehanizmima imunološke odbrane, već nudi i obećavajuću strategiju za razvoj novih terapija protiv širokog spektra bolesti“, rekao je dr Vajt.