Mala, dugoročna studija na skoro 500 dece u Masačusetsu pokazala je da redovno pijenje slatkih pića i 100% voćnih sokova tokom detinjstva i adolescencije može biti povezano sa većim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2 kod dečaka nego kod devojčica, prema preliminarnim istraživanjima. koji će biti predstavljen na naučnim sesijama Američkog udruženja za srce (American Heart Association) Epidemiologi and Prevention│Lifestile and Cardiometabolic Scientific Sessions 2024, 18-21. marta, u Čikagu.
„Iako su ovi nalazi preliminarni, oni podržavaju postojeće dokaze o potencijalnoj vezi između pića sa dodatkom šećera i dugoročnog rizika od dijabetesa tipa 2 kod dece“, rekao je glavni istraživač dr Soren Harnoa-Leblank, registrovani dijetetičar. i postdoktorski istraživač na odeljenju za populacionu medicinu na Harvard Pilgrim Health Care Institute i Harvard Medical School, oba u Bostonu. „Pedijatri i drugi zdravstveni radnici treba da upozoravaju mlade pacijente i njihove roditelje na slatke napitke i voćne sokove kada razgovaraju o zdravim navikama u ishrani.
Prema podacima Američkog udruženja za srce iz 2022. o slatkim pićima, skoro dve trećine dece i adolescenata u SAD svakodnevno konzumiraju najmanje jedno slatko piće, kao što su soda, limunada ili energetsko piće. Takođe napominje da pored debljanja, konzumiranje previše hrane sa dodatkom šećera, posebno slatkih pića, povećava rizik od razvoja srčanih bolesti, visokog krvnog pritiska, dijabetesa tipa 2 i karijesa.
Koristeći podatke Projekta Viva, tekuće dugoročne studije žena i njihove dece u istočnom Masačusetsu koja je počela 1999. godine, istraživači su istraživali da li su konzumiranje slatkih pića, 100% voćnih sokova i jedenje svežeg voća povezani sa markerima za razvoj dijabetesa tipa 2. Istraživači su izračunali prosečnu potrošnju slatkih pića, 100% voćnih sokova i svežeg voća tokom detinjstva i adolescencije na osnovu zapisa o ishrani i procenili njihovu potencijalnu povezanost sa tri markera dijabetesa tipa 2: insulinskom rezistencijom, nivoom glukoze u krvi natašte i nivoom HbA1c. Ovi markeri su mereni jednim testom krvi tokom posta u kasnoj adolescenciji (približno 17 godina).
Analiza je utvrdila:
Povezanost između redovnog konzumiranja napitaka zaslađenog šećerom i insulinske rezistencije, nivoa glukoze u krvi natašte i povišenog nivoa HbA1c među dečacima je opstala kada su se uzeli u obzir drugi zdravstveni, porodični i društveni faktori. Ovi faktori su uključivali socioekonomski status; indeks telesne mase deteta i majke; starost majke u vreme rođenja deteta; istorija dijabetesa tipa 1 ili tipa 2 kod majke i oca; opšti kvalitet ishrane i druga ponašanja u načinu života.
„Iako se nekoliko aspekata biologije i ponašanja razlikuju između dečaka i devojčica, očekivao sam da ću pronaći vezu između napitaka zaslađenih šećerom i unosa voćnih sokova i povećanja insulinske rezistencije, glikemije i nivoa HbA1c kod kasnih adolescenata. takođe je bio iznenađen što jedenje celog voća nije smanjilo nivoe ovih markera dijabetesa tipa 2″, rekao je Harnois-Leblanc.
„Sledeći koraci su upotreba naprednijih statističkih alata koji će nam omogućiti da bolje razumemo potencijalnu uzročnu ulogu slatkih pića i voćnih sokova i da ispitamo da li se odnosi mogu razlikovati među decom po rasi i/ili etničkoj pripadnosti.
Pozadina studija i detalji:
Studija je imala nekoliko ograničenja. Iako je pronađena povezanost između redovnog pijenja slatkih pića i voćnih sokova i razvoja markera za dijabetes tipa 2, nije mogla da dokaže da su pića izazvala dijabetes tipa 2. Pored toga, relativno mali broj učesnika studije možda je uticao na snagu povezanosti između slatkih pića i voćnih sokova i povećanog rizika od razvoja dijabetesa tipa 2.
„Dijeta i kardiometaboličko zdravlje su složeni, sa mnogim faktorima koji se razlikuju tokom vremena i međusobno deluju na različite načine, a ova studija predstavlja jedan mali deo ove slagalice“, rekao je Harnois-Leblanc.
Članica odbora za ishranu Američkog udruženja za srce Peni M. Kris-Eterton, doktorka nauka, R.D., FAHA, rekla je: „Ova studija je pokazala da je veći unos zaslađenih napitaka šećerom, uključujući voćni sok, tokom detinjstva i adolescenata povezan sa višim markerima rizik od dijabetesa kod kasnih adolescenata kod dečaka, ali ne i kod devojčica. Upadljivo je da su mnoge mere rizika od dijabetesa tipa 2 povećane kod dečaka u tako ranom uzrastu.“
Kris-Eterton, profesor emeritus nutricionističkih nauka na Univerzitetu Penn State, takođe je bio koautor naučnog saveta Udruženja za 2018. o niskokaloričnim zaslađenim pićima i kardiometaboličkom zdravlju.
„Važno je da, iako se činilo da unos voća nije bio zaštitnik, ipak nije bio povezan sa povećanim rizikom od dijabetesa tipa 2“, rekla je ona. „Ovi nalazi podržavaju trenutne preporuke o ishrani Udruženja i mnogih organizacija, da ograniče ili eliminišu konzumaciju zaslađenih napitaka šećerom i umesto toga konzumiraju celo voće, koje sadrži toliko mnogo hranljivih materija, posebno hranljivih materija koje nedostaju u prosečnoj američkoj ishrani. (Nedostatak hranljivih materija su vitamini i hranljive materije koje ljudima svakodnevno nedostaju iz hrane koju jedu; dugoročni nedostaci nekih vitamina i hranljivih materija su povezani sa negativnim zdravstvenim ishodima.)
Resurs za zdravstvenu zaštitu pod nazivom Know Diabetes by Heart, razvijen od strane Američkog udruženja za srce i Američkog udruženja za dijabetes, pruža informacije o prevenciji srčanih bolesti i moždanog udara dok živite sa dijabetesom tipa 2. Inicijativa ima za cilj da podigne svest i razumevanje veze između dijabetesa tipa 2 i kardiovaskularnih bolesti, obezbedi resurse i podršku da pomogne ljudima da bolje upravljaju rizikom od srčanih bolesti i moždanog udara, podrži zdravstvene radnike deljenjem najnovijih kliničkih smernica i nauke i angažuje zdravstvene sisteme za poboljšanje kvaliteta nege za osobe sa dijabetesom tipa 2.