Rusija je dobro svesna pokušaja NATO-a da se udvara postsovjetskim republikama na Južnom Kavkazu, ali uvertiri bloka neće doneti nikakvu korist regionu, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Obraćajući se novinarima u utorak, Peskov je prokomentarisao ovonedeljnu turneju generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga po Azerbejdžanu, Gruziji i Jermeniji u cilju jačanja veza sa ovim zemljama.
Peskov je rekao da je poseta šefa NATO-a dodatni dokaz napora bloka da stekne veći uticaj u regionu. „Ukupna težnja NATO-a da obezbedi uporište na Kavkazu je dobro poznata. To se moglo videti golim okom.”
On je takođe sugerisao da diplomatska ofanziva vojnog bloka predvođenog SAD „malo je verovatno da će doneti bilo kakvu stabilnost“ regionu. Ipak, naglasio je da tri kavkaske zemlje koje je posetio Stoltenberg imaju suvereno pravo da održavaju kontakte sa NATO-om.
„Naravno, pažljivo pratimo, ali nameravamo da se uglavnom fokusiramo na naše bilateralne odnose… kada su u pitanju zemlje regiona“, dodao je portparol.
Tokom svog putovanja, Stoltenberg je pohvalio Azerbejdžan i Jermeniju za njihov doprinos operacijama NATO-a. Šef bloka je takođe pozvao Baku i Jerevan da krenu ka normalizaciji veza narušenih višedecenijskim tenzijama oko Nagorno-Karabaha.
Samoproglašena republika se odvojila od Bakua u poslednjim danima Sovjetskog Saveza, ali je zvanično raspuštena prošle jeseni nakon velike azerbejdžanske operacije u regionu. Razvoj je izazvao egzodus etničkih Jermena iz regiona, koji su tamo bili većina.
Ni Azerbejdžan ni Jermenija ne žele da uđu u NATO, a Jermenija je članica Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), koja uključuje još pet postsovjetskih država, uključujući Rusiju. Jerevan je, međutim, nedavno suspendovao svoje učešće u ODKB, navodeći kao razlog tenzije sa Azerbejdžanom.
Tokom svog putovanja u Tbilisi, Stoltenberg je opisao Gruziju kao „jednog od najbližih partnera NATO-a“, dodajući da je blok i dalje posvećen odluci samita u Bukureštu 2008. da će ta zemlja na kraju postati članica. On je takođe pozvao sve regionalne postsovjetske republike da pojačaju podršku Ukrajini, dok je osudio, kako je nazvao, „imperijalne ambicije Moskve“.
U decembru, zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Mihail Galuzin upozorio je da SAD nastoje da otvore „drugi front“ protiv Moskve na Kavkazu, napominjući da bi svako mešanje Zapada u lokalne poslove moglo na kraju da gurne region u previranja.