Samo sedam zemalja ispunjava međunarodne standarde kvaliteta vazduha, a smrtonosno zagađenje vazduha se pogoršava zbog oporavka ekonomske aktivnosti i toksičnog uticaja dima od šumskih požara, navodi se u novom izveštaju kontrolora kvaliteta vazduha IQAir.
Od 134 zemlje i regiona obuhvaćene u izveštaju, samo sedam, uključujući Australiju, Estoniju, Finsku, Grenadu, Island, Mauricijus i Novi Zeland, ispunjavaju ograničenje smernica Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za sitne čestice u vazduhu koje izbacuju automobili, kamioni i industrijski procesi.
Velika većina zemalja ne ispunjava ovaj standard za PM2,5, vrstu mikroskopske mrlje čađi manje od širine vlasi, koja kada se udiše, može izazvati broj zdravstvenih problema i smrt.
Najzagađenija zemlja, Pakistan, ima nivoe PM2,5 više od 14 puta veće od standarda SZO, navodi se u izveštaju IQAir-a, dok su Indija, Tadžikistan i Burkina Faso sledeće zemlje po količini zagađenja.
Najzagađenija urbana oblast na svetu prošle godine bila je Begusaraj u Indiji, zemlji u kojoj se nalaze četiri najzagađenija grada na svetu.
Ali čak i u bogatim i zemljama koje se brzo razvijaju, napredak u smanjenju zagađenja vazduha je ugrožen, navodi Gardijan.
Kanada, za koju se dugo smatralo da ima jedan od najčistijih vazduha u zapadnom svetu, prošle godine je postala najgora po kriterijumu PM2,5, zbog rekordnih šumskih požara koji su opustošili zemlju, šaljući toksčne mikro-supstance širom te zemlje i u SAD.
U međuvremenu, u Kini je poboljšanje kvaliteta vazduha bio otežan proces prošle godine zbog oporavka ekonomske aktivnosti nakon pandemije kovida, pri čemu je u izveštaju utvrđeno povećanje nivoa PM2,5 od 6,5 odsto.
Zagađenje vazduha ubija oko 7 miliona ljudi godišnje širom sveta, više od side i malarije zajedno, a efekat ovoga se najviše oseća u zemljama u razvoju, kojima nedostaju pouzdana merenja kvaliteta vazduha.