Portalna hipertenzija (PHT) je teška komplikacija hronične bolesti jetre, poput ciroze, gde se povećava povećan pritisak u portalnoj veni. Ovaj veliki krvni sud odvodi krv iz creva, slezine i želuca do jetre. Ovo može dovesti do komplikacija opasnih po život, kao što su unutrašnje krvarenje i otkazivanje jetre.
Trenutno, najtačniji način za dijagnozu PHT je invazivna procedura koja meri pritisak direktno u jetri. Međutim, ova procedura je neprijatna za pacijente i nosi mali rizik od komplikacija.
Istraživači su uzbuđeni zbog nove, neinvazivne tehnike koja se zove merenje krutosti slezine (SSM), koja koristi zvučne talase za procenu krutosti slezine. Slezina je organ koji se nalazi blizu želuca koji filtrira krv i bori se protiv infekcije. Kada je prisutan PHT, slezina postaje uvećana i ukočena. SSM koristi bezbolnu tehniku sličnu ultrazvuku za merenje ovih promena ukočenosti.
Nekoliko studija je pokazalo da je SSM veoma precizan u otkrivanju PHT. SSM može biti tačniji u nekim slučajevima od postojećih metoda, kao što je merenje krutosti jetre ultrazvukom. To bi moglo biti zato što je slezina direktnije pogođena promenama portalnog pritiska nego jetra.
Prednosti neinvazivnog testa kao što je SSM su brojne. Prvo, to bi eliminisalo potrebu za invazivnim procedurama kod mnogih pacijenata, čineći dijagnozu sigurnijom i udobnijom.
Drugo, SSM bi se mogao koristiti za skrining pacijenata sa hroničnom bolešću jetre na PHT u ranijoj fazi, omogućavajući raniju intervenciju i potencijalno sprečavanje komplikacija.
Treće, SSM bi mogao biti dragoceno sredstvo za praćenje koliko dobro tretmani za PHT funkcionišu. Praćenjem promena u krutosti slezine tokom vremena, lekari bi mogli da utvrde da li se PHT kod pacijenta poboljšava ili pogoršava kao odgovor na lekove ili procedure kao što je transjugularni intrahepatični portosistemski šant (TIPS).
Iako SSM obećava, potrebna su dalja istraživanja kako bi se potvrdila njegova efikasnost u različitim populacijama pacijenata i optimizovala njegova upotreba u kliničkoj praksi. Na primer, istraživači još uvek određuju najbolje granične vrednosti za ukočenost slezine da bi definitivno dijagnostikovali PHT.
Sve u svemu, SSM je obećavajući novi alat koji bi mogao da revolucioniše dijagnostiku i upravljanje portalnom hipertenzijom. Ova neinvazivna tehnika potencijalno može poboljšati negu pacijenata, smanjiti troškove zdravstvene zaštite i na kraju spasiti živote.
Rad je objavljen u časopisu eGastroenterologija.