Tim istraživača UCLA Health Jonsson Comprehensive Cancer Center pokazao je da je kombinacija kratkog kursa moćne i intenzivne hormonske terapije sa ciljanim zračenjem sigurna i efikasna u lečenju ljudi sa rakom prostate koji se vratio i proširio na druge delove tela.
U maloj studiji, istraživači su otkrili da 50% pacijenata koji su lečeni kombinovanom terapijom nisu imali znake raka i ostali su bez recidiva šest meseci nakon lečenja, a manje od četvrtine je iskusilo ozbiljne neželjene efekte lečenja.
„Nasuprot tome, bez ovog kombinovanog pristupa lečenju, očekivali bismo da otprilike 1% pacijenata nema dokaze o bolesti u šestomesečnom stadijumu“, rekao je dr Amar Kišan, profesor radijacione onkologije na Medicinskom fakultetu David Gefen na UCLA i viši autor studije.
„Ovi rezultati ukazuju na značajno poboljšanje i snažno ukazuju na to da može postojati značajan uticaj – naime, odlaganje potrebe za hormonalnom terapijom i na taj način bez značajnih nuspojava – ranim napadom na metastatski rak prostate.“
Rezultati su objavljeni u časopisu Evropska urologija.
Skoro svi muškarci kojima je dijagnostikovan metastatski hormonski osetljiv rak prostate leče se terapijom deprivacije androgena, vrstom hormonske terapije koja ima za cilj da snizi nivoe muških hormona zvanih androgeni koji mogu stimulisati rast ćelija raka prostate.
Hormonska terapija može imati veoma značajne nuspojave, poput povećanja telesne težine i gubitka libida, a mnogi na kraju biraju terapiju povremene deprivacije androgena. Ovaj pristup funkcioniše tako što se periodično zaustavlja, a zatim nastavlja terapija kako bi se bolje upravljali neželjenim efektima lečenja. Dok intermitentna terapija deprivacije androgena nudi bolji kvalitet života za pacijente u poređenju sa kontinuiranim primanjem terapije, skoro svi muškarci u ovom okruženju vide da se njihov rak vraća u roku od šest meseci.
Jedan od načina da se produži upotreba hormonske terapije uz kontrolu nivoa PSA je da se iskoristi kombinacija terapija, uključujući stereotaktičnu terapiju zračenjem tela (SBRT), koja daje visoko fokusirane i intenzivne doze zračenja na tumor dok minimizira izlaganje okolnim zdravim tkivima u kratkog trajanja.
Tim UCLA je sproveo ispitivanje faze 2 sa jednom rukom kako bi procenio da li dodavanje SBRT-a usmerenog na metastaze i inhibitora dualnih androgenih receptora, snažnijeg, ali kraćeg kursa hormonske terapije, terapiji intermitentne deprivacije androgena, poboljšava stope recidiva kod muškaraca. .
Da bi pronašao učesnike za ispitivanje, tim je koristio PET/CT skeniranje prostata-specifičnim membranskim antigenom (PSMA), novi, osetljivi test imidžinga, kako bi identifikovao muškarce sa ograničenim opterećenjem bolesti i kojima će ovo najverovatnije pomoći kombinovani pristup.
Tim je uključio 28 pacijenata sa recidivom bolesti nakon radikalne prostatektomije. Sve u svemu, istraživači su otkrili da se tretman dobro toleriše; 93% učesnika završilo je režim lečenja, a samo 21% je iskusilo ozbiljne neželjene efekte povezane sa lekovima.
„Otkrili smo da je većina pacijenata tolerisala ovaj tretman bez značajnih neželjenih efekata. Ovo je važno jer uvek uzimamo u obzir kako naši tretmani utiču na kratkoročni i dugoročni kvalitet života pacijenata“, rekao je dr Džon Nikitas, specijalizant radijacione onkologije u UCLA Health i prvi autor studije.
Šest meseci nakon oporavka testosterona, koji se dešava kada se testosteron vrati na normalne nivoe nakon što je hormonska terapija prekinuta, istraživači su otkrili da je 50% pacijenata ostalo bez recidiva.
Tim je takođe otkrio da pacijenti bez prethodne hormonske terapije imaju manje šanse da dožive recidiv.
„Ova studija označava ključni korak napred u upravljanju rekurentnim metastatskim rakom prostate“, rekao je Kishan. „Kombinacija veoma moćne sistemske terapije i ciljanog zračenja pokazala je impresivne rezultate u održavanju niskih nivoa PSA nakon oporavka testosterona, nudeći nadu za poboljšane ishode kod ovih pacijenata, ali su dalje studije i dalje potrebne da bi se odredio najbolji režim.