Studija otkriva da je ponašanje u suočavanju poboljšalo mentalno blagostanje tinejdžera izloženih nevoljama tokom pandemije

Studija otkriva da je ponašanje u suočavanju poboljšalo mentalno blagostanje tinejdžera izloženih nevoljama tokom pandemije

Lično školovanje i ponašanje u vezi sa suočavanjem bili su povezani sa većim pozitivnim uticajem (PA) tokom pandemije COVID-19 među adolescentima sa visokim negativnim iskustvom u detinjstvu (ACE; najmanje četiri), prema studiji objavljenoj na mreži 13. marta u JAMA Netvork Open.

Julia H. Ranei, MD, sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku, i kolege su ispitali faktore povezane sa poboljšanim mentalnim zdravljem tokom pandemije COVID-19 među adolescentima sa ACE u studiji poprečnog preseka koristeći podatke iz osnovne vrednosti (2016. do 2018. ) i šesto (mart 2021.) istraživanje COVID Rapid Response Research studije o kognitivnom razvoju mozga adolescenata. PA koji su prijavili adolescenti i percipirani stres (PS) bili su primarni ishodi.

Istraživači su otkrili da su briga o svom telu, vežbanje i bavljenje zdravim ponašanjem povezani sa višim PA (B = 4,02, 3,19 i 4,07, respektivno) i sa nižim PS (B = -0,92, -1,41 i -1,01, odnosno) rezultati među mladima sa visokim ACE. U poređenju sa mladima sa niskim do srednjim ACE (jedan do tri), za one sa visokim ACE, lično školovanje je imalo veći uticaj na rezultate PA (B = 5,55 naspram 1,27).

„Dok se pripremamo za potencijalne buduće krize, preporučujemo da buduće studije budu zasnovane na ovim nalazima kako bi klinike i smernice, kao i roditelji i edukatori, mogli da identifikuju zaštitne faktore za promovisanje zdravstvene jednakosti i poboljšanja mentalnog zdravlja među ovim adolescentima sa visokim rizikom. loših rezultata“, pišu autori.