Sjedinjene Države i Japan sponzorišu rezoluciju Saveta bezbednosti UN kojom se pozivaju sve nacije da ne raspoređuju ili ne razvijaju nuklearno oružje u svemiru, saopštio je u ponedeljak američki ambasador.
Linda Tomas-Grinfild rekla je na sastanku Saveta bezbednosti UN da bi „svako postavljanje nuklearnog oružja u orbitu oko Zemlje bilo bez presedana, opasno i neprihvatljivo“.
Najava da su SAD i Japan prosleđivale rezoluciju usledila je posle prošlomesečne potvrde Bele kuće da je Rusija dobila „zabrinjavajuće“ antisatelitsko oružje, iako takvo oružje još nije operativno.
Ruski predsednik Vladimir Putin je kasnije izjavio da Moskva nema nameru da raspoređuje nuklearno oružje u svemiru, tvrdeći da je zemlja razvila samo svemirske sposobnosti slične onima u SAD.
Sporazum o svemiru koji je ratifikovalo oko 114 zemalja, uključujući Sjedinjene Države i Rusiju, zabranjuje raspoređivanje „nuklearnog oružja ili bilo koje druge vrste oružja za masovno uništenje“ u orbiti ili stacioniranje „oružja u svemiru na bilo koji drugi način“.
Japanska ministarka spoljnih poslova Joko Kamikava, koja je predsedavala sastankom saveta, rekla je da su se, čak i tokom „konfrontacionog okruženja“ Hladnog rata, rivali složili da osiguraju da svemir ostane miran. Ta zabrana stavljanja bilo kakvog oružja za masovno uništenje u orbitu mora biti potvrđena danas, rekla je ona.
Tomas-Grinfild je rekao da sve strane u sporazumu moraju da se obavežu na zabranu nuklearnog i drugog destruktivnog oružja, „i moramo da apelujemo na sve države članice koje još nisu potpisnice sporazuma da mu pristupe bez odlaganja.
Ona je rekla da se Sjedinjene Države raduju saradnji sa ostalim članicama Saveta bezbednosti od 15 zemalja „kako bi se postigao konsenzus oko ovog teksta“.
Zamenik ruskog ambasadora u UN Dmitrij Poljanski rekao je da je prvobitni utisak Moskve da je predložena rezolucija „još jedan propagandni trik Vašingtona“, „veoma politizovana“ i „razdvojena od stvarnosti“.
On je kritikovao tekst, rekavši da formulaciju nisu razradili stručnjaci niti da se o njoj raspravlja na specijalizovanim međunarodnim platformama kao što su Konferencija UN o razoružanju ili Komitet UN za svemir.
Izvan Saveta bezbednosti, Tomas-Grinfild je rekao da su SAD zainteresovane da se angažuju sa stranama u sporazumu „kako bi istražile načine za povećanje poverenja u poštovanje” zabrane nuklearnog oružja i drugog oružja za masovno uništenje u svemiru.
„Sjedinjene Države su već počele da razmatraju pristupe kako bi se osiguralo da zemlje ne mogu neotkriveno da razmeste nuklearno oružje u orbiti, a mi nameravamo da sarađujemo sa drugim državama članicama kako se naše ideje razvijaju“, rekla je ona.
Tomas-Grinfild je takođe ponovio savetu da su Sjedinjene Države spremne da odmah angažuju Rusiju i Kinu, bez preduslova, oko pitanja bilateralne kontrole naoružanja.
Ali ruski Poljanski optužio je Zapad da „pokušava da nanese strateški poraz mojoj zemlji“.
„Svaka interakcija će biti moguća samo ako SAD i NATO preispitaju svoj antiruski kurs i kada pokažu da su spremni da učestvuju u sveobuhvatnom dijalogu, uzimajući u obzir sve te faktore strateške stabilnosti i otklanjajući sve brige koje imamo o našoj bezbednosti“, rekao je on.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je obavestio Savet rekavši da su „geopolitičke tenzije i nepoverenje eskalirali rizik od nuklearnog rata na najvišu tačku u decenijama“.
Rekao je da je film „Openhajmer“ o Robertu Openhajmeru, koji je režirao američki projekat tokom Drugog svetskog rata koji je razvio atomsku bombu, „doveo surovu realnost nuklearnog sudnjeg dana u živopisan život miliona ljudi širom sveta“.
„Čovečanstvo ne može da preživi nastavak Openhajmera“, rekao je šef UN.