Korišćenje proizvoda od drvnog otpada za proizvodnju mastila za 3D štampanje predmeta od drveta

Korišćenje proizvoda od drvnog otpada za proizvodnju mastila za 3D štampanje predmeta od drveta

Kombinovani tim naučnika za materijale sa Univerziteta Rajs i Nacionalne laboratorije Oak Ridž razvio je način za pretvaranje drvnog otpada u vrstu mastila koja se može koristiti za 3D štampanje predmeta sličnih drvetu. Rad je objavljen u časopisu Science Advances.

Korišćenje drveta za pravljenje predmeta kao što su stolovi i stolice je neefikasno. Nakon što počnete sa rezanim daskama ili komadima drveta, materijal se testeriše, brije i/ili brusi kako bi se napravio željeni komad – ostavljeno je mnogo malih komada drveta, zajedno sa piljevinom. U ovom novom naporu, istraživački tim je pronašao način da koristi otpadni materijal od obrade drveta za kreiranje novih predmeta od drveta.

Da bi napravio svoje mastilo, istraživački tim je prvo isekao materijal od drveta u finu prašinu. Zatim su dodali hemikalije koje razdvajaju celulozu i lignin – oba su zatim dalje razbijena u nanokristale i nanovlakna. Zatim su istraživači rekombinovali to dvoje i dodali vodu, što je rezultiralo mešavinom nalik glini, koju su koristili kao mastilo u 3D štampaču.

Tim je koristio mastilo za kreiranje nekoliko objekata malih oblika, kao što su minijaturni stolovi i stolice. Zatim su koristili tehniku sušenja zamrzavanjem kako bi uklonili vlagu iz proizvoda, a zatim su ih kuvali na 180°C da bi spojili celulozu i lignin. Rezultat je bio drvo ili predmet sličan drvetu.

Istraživački tim je otkrio da bi manipulisanjem procesom štampanja mogli da uvedu teksture nalik drvetu u proizvode koje prave. Takođe su primetili da gotovi predmeti takođe mirišu na prirodno drvo.

Testiranje je pokazalo da su predmeti do šest puta izdržljiviji od predmeta napravljenih od originalnog drveta, iako su istraživači testirali samo balzu. Takođe su otkrili da su njihovi štampani predmeti do tri puta fleksibilniji od sličnih predmeta napravljenih od originalnog drveta.

Iako je proces testiran samo sa malim predmetima, istraživači sugerišu da bi se njihov proces mogao koristiti i za izradu mnogo većih predmeta, uključujući pravi nameštaj, ili možda čak i kuću.