Profesori Brandt Eichman i Valter Chazin s Vanderbilt University zajednički su istraživali proces replikacije DNK kod eukariota, s fokusom na razumevanje mehanizama iza aktivacije replikacije DNK kod ljudi. Njihovo istraživanje, objavljeno nedavno u časopisu Nature Structural & Molecular Biology, koristilo je najsavremeniju instrumentaciju za krioelektronsku mikroskopiju kako bi se detaljno vizualizovao multifunkcionalni protein u akciji, pružajući nova saznanja o procesu replikacije DNK.
Ovo istraživanje je od suštinskog značaja jer se bavi molekularnim detaljima replikacije ljudske DNK, jednog od osnovnih procesa života. Oni su se posebno fokusirali na polα-primazu, enzim koji je odgovoran za sintezu prajmera, neophodnih za početak replikacije DNK. Polα-primaza je ključni enzim jer je jedina polimeraza koja može da pokrene sintezu DNK generišući prajmere neophodne za druge polimeraze.
Istraživanje je otkrilo molekularne mehanizme pola-primaze u sintezi prajmera i kako ona „broji“ dužinu RNK i DNK segmenata prajmera. Razumevanje ovih mehanizama je ključno jer se prajmeri moraju držati kratkim kako bi se izbeglo nakupljanje mutacija u novom lancu DNK.
Koristeći krioelektronsku mikroskopiju, istraživači su dobili detaljne strukture pola-primaze u različitim fazama sinteze prajmera. Ova istraživanja su omogućila bolje razumevanje kako pola-primaza „broji“ dužinu RNK i DNK segmenata prajmera i kako reguliše sastav RNK i DNK.
Osim toga, istraživanje sugeriše da fleksibilnost unutar kompleksa pola-primaze igra ključnu ulogu u procesu sinteze prajmera i interakciji sa drugim enzimima prisutnim u replizomu.
Nadamo se da će ovo istraživanje doprineti boljem razumevanju procesa replikacije DNK i otvoriti put ka razvoju novih terapeutskih strategija za ciljanje specifičnih proteina u ovom procesu.
Ukratko, istraživanje profesora Brandta Eichmana i Valtera Chazina sa Vanderbilt Univerziteta fokusirano je na razumevanje procesa replikacije DNK kod ljudi. Koristeći naprednu tehnologiju krioelektronske mikroskopije, istraživači su analizirali multifunkcionalni protein polα-primazu i otkrili molekularne mehanizme koji stoje iza njene uloge u sintezi prajmera za početak replikacije DNK.
Ovo istraživanje je od velike važnosti jer pruža nova saznanja o tome kako se pokreće proces replikacije DNK, što je ključni proces za održavanje života. Otkriće detalja o funkciji pola-primaze i njenom mehanizmu „brojanja“ dužine RNK i DNK segmenata prajmera doprinosi boljem razumevanju ovog fundamentalnog biološkog procesa.
Nadamo se da će ovo istraživanje otvoriti put ka razvoju novih terapeutskih strategija za ciljanje specifičnih proteina u procesu replikacije DNK, što bi moglo imati značajne implikacije za tretman različitih bolesti povezanih sa nestabilnošću genoma.