Novo istraživanje s miševima i ljudima otkriva da molekul „protiv gladi“, koji se proizvodi nakon intenzivnog vežbanja, može biti odgovoran za umereni gubitak težine izazvan lekom za dijabetes metforminom. Ovo otkriće, napravljeno od strane istraživača sa Stanfordske i Harvardske medicinske škole, ukazuje na ključnu ulogu molekula lac-phe u metabolizmu, vežbanju i apetitu, što bi moglo otvoriti put novim lekovima za mršavljenje.
Dr. Džonatan Long, docent patologije, ističe da je do sada bilo nejasno kako metformin, lek za kontrolu nivoa šećera u krvi, dovodi do gubitka težine. Međutim, novo istraživanje pokazuje da metformin deluje na isti način kao i intenzivno vežbanje, smanjujući osećaj gladi. Long i kolege su identifikovali molekul lac-phe koji se povećava nakon vežbanja i uzrokuje smanjenje apetita.
Istraživanje je pokazalo da su gojazni miševi kojima je davan metformin imali povećan nivo lac-phea u krvi, jeli manje od svojih vršnjaka i izgubili težinu. Analiza uzoraka krvi ljudi sa dijabetesom tipa 2 takođe je pokazala povećanje nivoa lac-phe nakon uzimanja metformina.
Dalja istraživanja su pokazala da lac-phe utiče na epitelne ćelije creva kod životinja, što može objasniti smanjenje apetita i gubitak težine. Analiza učesnika studije o aterosklerozi otkrila je povezanost između upotrebe metformina, proizvodnje lac-phea i gubitka težine.
Dr. Long ističe da je metformin oralni lek već propisan milionima ljudi, što otvara mogućnosti za razvoj novih oralnih lekova koji utiču na puteve ravnoteže gladi i energije za kontrolu telesne težine. Ovo otkriće predstavlja početak nove ere u razvoju lekova za mršavljenje.
Studiju su doprineli istraživači iz više medicinskih centara i univerziteta širom SAD-a, što dodatno potvrđuje značaj ovog otkrića u medicinskoj zajednici.