Vulkan na Islandu eruptirao je u subotu uveče po četvrti put u tri meseca, šaljući narandžaste mlazove lave u noćno nebo.
Meteorološka kancelarija Islanda saopštila je da je erupcija otvorila pukotinu u zemlji dugu oko 3 kilometra između planina Stora-Skogfel i Hagafel na poluostrvu Rejkjanes.
Meteorološka služba je nedeljama upozoravala da se magma — poluotopljena stena — akumulira ispod zemlje, što čini verovatnom erupciju.
Stotine ljudi evakuisano je iz termalne banje Plava laguna, jedne od najvećih turističkih atrakcija Islanda, kada je erupcija počela, javila je nacionalna televizija RUV.
Na obližnjem Keflaviku, glavnom islandskom aerodromu, nisu prijavljeni prekidi leta.
Mesto erupcije je nekoliko kilometara severoistočno od Grindavika, priobalnog grada od 3.800 ljudi, oko 50 kilometara jugozapadno od glavnog grada Islanda, Rejkjavika, koji je evakuisan pre početne erupcije u decembru. Nekoliko stanovnika koji su se vratili u svoje domove ponovo je evakuisano u subotu.
Grindavik je evakuisan u novembru kada se vulkanski sistem Svartsengi probudio posle skoro 800 godina serijom zemljotresa koji su otvorili velike pukotine u tlu severno od grada.
Vulkan je na kraju eruptirao 18. decembra, odašivši lavu iz Grindavika. Druga erupcija koja je počela 14. januara poslala je lavu prema gradu. Odbrambeni zidovi koji su ojačani nakon prve erupcije zaustavili su deo toka, ali je nekoliko zgrada progutala lava.
Obe erupcije su trajale samo nekoliko dana. Treća erupcija počela je 8. februara. Prestala je u roku od nekoliko sati, ali ne pre nego što je reka lave progutala cevovod, prekinuvši toplotu i toplu vodu hiljadama ljudi.
RUV je citirao geofizičara Magnusa Tumija Gudmundsona koji je rekao da je najnovija erupcija najsnažnija do sada. Met Office je saopštio da je deo lave teko prema odbrambenim barijerama oko Grindavika.
Island, koji se nalazi iznad vulkanskog žarišta u severnom Atlantiku, vidi redovne erupcije i veoma je iskusan u suočavanju sa njima. Najrazornija u poslednje vreme bila je erupcija vulkana Ejafjalajokul 2010. godine, koja je izbacila ogromne oblake pepela u atmosferu i dovela do širokog zatvaranja vazdušnog prostora širom Evrope.
Nijedna potvrđena smrt nije prijavljena ni u jednoj od nedavnih erupcija, ali je radnik proglašen nestalim nakon što je pao u pukotinu koju je otvorio vulkan.