Nigerska hunta kaže da američko vojno prisustvo više nije opravdano

Nigerska hunta kaže da američko vojno prisustvo više nije opravdano

Nigerska hunta rekla je u subotu da američko vojno prisustvo u zemlji više nije opravdano, objavila je na državnoj televiziji nakon razgovora na visokom nivou sa američkim diplomatskim i vojnim zvaničnicima ove nedelje.

Niger igra centralnu ulogu u operacijama američke vojske u afričkom regionu Sahel i dom je velike vazdušne baze. SAD su zabrinute zbog širenja džihadističkog nasilja u regionu, gde su se lokalne grupe zaklele na vernost Al Kaidi i ekstremističkim grupama Islamske države.

Čitajući saopštenje, portparol hunte, pukovnik major Amadou Abdramane, prestao je da kaže da američke snage treba da odu. On je rekao da Niger obustavlja vojnu saradnju sa Vašingtonom i dodao da su američki letovi iznad teritorije zemlje poslednjih nedelja bili nezakoniti.

Američka vojska je poslednjih godina počela da upravlja velikom vazdušnom bazom u nigerskom gradu Agadezu, oko 920 kilometara od glavnog grada Nijameja, koristeći je za nadzorne letove sa posadom i bez posade i druge operacije.

SAD su takođe uložile godine i stotine miliona dolara u obuku nigerske vojske. Neke od tih snaga bile su umešane u julsko zbacivanje demokratski izabranog predsednika Nigera Mohameda Bazuma.

U oktobru je Vašington zvanično označio vojno preuzimanje kao državni udar, što je pokrenulo američke zakone koji ograničavaju vojnu podršku i pomoć koju može da pruži Nigeru. Ali u decembru, najviši američki izaslanik za Afriku, Moli Fi, rekla je da su SAD spremne da obnove veze pomoći i bezbednosti ako Niger ispuni određene uslove.

Portparol nigerske hunte rekao je da je ton SAD snishodljiv i da je ugrozio suverenitet Nigera. Od julskog puča, zemlja je prekinula bezbednosno partnerstvo sa Evropskom unijom, a Francuska je povukla svoje trupe iz zemlje.

Fi i general marinaca Majkl Lengli, šef afričke komande američke vojske, bili su ove nedelje u Nijameju da se sastanu sa visokim zvaničnicima nigerske vlade. Phee nije odgovorio na upite za komentare poslate e-poštom.

Američka vojska je u decembru imala oko 650 ljudi koji su radili u Nigeru, navodi se u izveštaju Bele kuće Kongresu.