Dilema Evropska unija (EU) ili Kosovo je lažna, a dokaz za to su činjenica da neke zemlje EU ne priznaju Kosovo i rezolucija Evropskog parlamenta u kojoj nema nijednog jedinog slova o Kosovu, izjavio je FoNetu poslanik Stranke slobode i pravde (SSP) Branko Miljuš.
On je u serijalu razgovora Kosinus o rešavanju problema Kosova ocenio da tu dilemu nameće režim, koji pokušava da prikrije „da je šampion u padu demokratije i da ima veze sa kriminalom, da je neverovatan skok cena hrane i da je korupcija enormna“.
„Dok pričamo o tome da li je to dilema, neki ljudi beže iz Srbije trbuhom za hlebom i mozgom za dostojanstvom, dok se režim bogati i bahati na grbači naroda“, ukazao je Miljuš .
On smatra da Kosovo ne bi trebalo da dobije stolicu u Ujedinjenim nacijama, ali misli da o tome ne odlučuju ni Srbija, ni njeni građani, i da to građanima treba iskreno reći.
Govoreći o sporazumu Beograda i Prištine, Miljuš je ocenio da je najveći problem to što je međunarodna opozicija isključila opoziciju i nevladin sektor i razgovara samo sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Kako je primetio, mi od tih silnih sporazuma ne znamo šta je zapravo postignuto, ko je na šta pristao ili ko na šta nije pristao, i živimo u potpunom mraku.
Podsetio je da je SSP predložila stvaranje zajedničke platforme kako bi se definisao pregovarački okvir, na kojem bi radile i Srpska pravoslavna crkva i Srpska akademija nauka, ali je vlast to odbila.
Posle silnih lažnih pobeda vlasti i „genijalnih poteza“, kao što je povlačenja Srba iz policije i povlačenja srpskih gradonačelnika iz opština na severu Kosova, Srba je sve manje na Kosovu, a Aljbin Kurti im svakog dan šalje poruku da su tamo nepoželjni, predočio je Miljuš.
On je uveren da je svakom dobronamernom čoveku jasno da je Aleksandar Vučić „na Kosovu dao sve, a Srbija nije dobila ništa“.
Upitan da li bi dijalog Beograda i Prištine trebalo da bude nastavljen u postojećem formatu ili je neophodna međunarodna konferencija, Miljuš je ocenio da to nije pitanje formata, već sadržine i prioriteta.
On je podsetio i da je SSP usvojila dokument o pomirenju srpskog i albanskog naroda koji životu daje prednost nad statusom.
„Moramo da počnemo da pričamo o životu i da pomognemo Srbima da počnu normalno da žive tako što ćemo na Kosovu otvoriti fabrike, uložiti u fakultete i stalno insistirati na slobodnom kretanju ljudi“, naglasio je Miljuš.
Kako je istakao, „ne samo da možemo da živimo jedni pored drugih, već možemo da živimo jedni sa drugima“, što je evropska vrednost,.
Za njega zamrznuti konflikt znači da će „cenu naše nesposobnosti i nespremnosti da se dogovorimo plaćati naša deca, što je monstruozno, jer sve što se zamrzne jednom se odmrzne“.
Prema rečima Miljuša, Zajednica srpskih opština je danas „mrtvo slovo na papiru, jer smo imali nesposobne pregovarače koji nisu obezbedili mehanizme ni garancije da će ono što se dogovore biti ispunjeno“.
Dodao je Vučić odbio da Srbiju približi EU i da je osnaži u čitavom pregovaračkom procesu.
„Vučić je između vlasti i interesa Srbije izabrao ličnu vlast, po ugledu na svog političkog oca Šešelja i na svog idola Slobodana Miloševića, i sa njihovim partijama on pravi pokret kojim pokušava da spasi vlast u Beogradu“, objasnio je Miljuš.
On je predočio da rizik od sukoba postoji, da sukob uvek favorizuju pogrešne politike i neodgovorni ljudi, i da je ovaj režim po tom pitanju „dva u jedan’“.
Govoreći o eventualnom referendumu o kosovskom problemu, on je naglasio da bismo pre referenduma morali da počnemo da razgovaramo.
„U ovoj zemlji dijalog je ubijen, režim ga sistematski ubija već više od decenije, neistomišljenici se proglašavaju za državne neprijatelje, a svaki mogući dijalog je zamrznut“, rekao je Miljuš.
Ukazao je da „moramo da počnemo da pričamo šta su nam prioriteti i izlazi, da bismo se pokrenuli iz močvare u kojoj živimo“.
To podrazumeva da demokratizujemo Srbiju, a ne da je vodimo putem Belorusije, odvajajući je od normalnog sveta i od mogućnosti da suštinski reši svoje probleme, uključujući i kosovski problem, zaključio je Miljuš.