Grupa južnokorejskih starijih lekara saopštila je u subotu da će podneti ostavke počev od 25. marta u znak podrške mlađim lekarima u skoro jednomesečnom štrajku zbog vladinih reformi obuke koje su uvele bolnice u haos.
Hiljade lekara pripravnika prestalo je da radi 20. februara u znak protesta protiv vladinih reformi koje imaju za cilj da umanje nedostatak lekara povećanjem broja studenata medicine — za šta medicinari tvrde da je poslednja kap za preopterećene i nedovoljno plaćene profesionalce u ranoj karijeri.
Ključne operacije i tretmani su otkazani, ali vlada kaže da je zemlja do sada izbegla potpunu krizu, delimično zahvaljujući pojačanju medicinskih sestara i starijih doktora, kao i vojnim medicinarima koji su poslati da pomognu.
Predstavnici profesora medicine na 20 univerziteta—koji su takođe stariji doktori u opštim bolnicama—održali su sastanak kasno u petak, a oni iz 16 institucija su „velikom većinom za“ da podrže svoje mlađe kolege, rekao je Bang Jae-seung, šef grupe .
Profesori na „svakom univerzitetu odlučili su da dobrovoljno podnesu ostavke počevši od 25. marta“, rekao je Bang novinarima u subotu.
Ali „postigli smo konsenzus da do finalizacije ostavke svaki pojedinac treba da da sve od sebe u lečenju pacijenata na svojim pozicijama, kao što su to činili i do sada“, dodao je on.
Bang nije otkrio tačan broj profesora za koji se očekuje da će napustiti posao 25. marta.
Ministarstvo zdravlja je ove nedelje ponovilo da pregovori o planovima reformi ne dolaze u obzir, rekavši da će sprovesti reforme zdravstvene zaštite „bez pokolebanja“.
Vlada je naredila mlađim medicinarima da se vrate ili se suoče sa pravnim tužbama i odlučila se da suspenduje medicinske dozvole onima koji odbijaju da se povinuju, dok je ponudila podsticaje i uspostavila telefonsku liniju za podršku svima koji se suprotstave napuštanju.
Seul se zalaže da od sledeće godine primi još 2.000 studenata na medicinske fakultete godišnje kako bi se pozabavilo, kako kaže, jednom od najnižih odnosa lekara i stanovništva među razvijenim zemljama.
Bang je u subotu rekao da lekari ni pod kojim okolnostima ne mogu pristati na povećanje od 2.000 studenata.
„Tražimo još jednom od vlade. Molim vas da preispitate cifru od 2.000. Bez toga, pokretanje bilo kakvih pregovora biće nemoguće“, rekao je on.
„Ako se trenutna situacija nastavi, neće proći mnogo vremena pre nego što će univerzitetske bolnice propasti, zadajući značajan i dugotrajan udarac medicinskom sistemu naše zemlje“, dodao je on.
Doktori kažu da se plaše da će reforma narušiti kvalitet usluga i medicinskog obrazovanja, ali ih zagovornici plana optužuju da pokušavaju da sačuvaju svoje plate i društveni status.
Ove nedelje, mlađi lekari su rekli da su od Međunarodne organizacije rada (ILO) podneli „pismo sa zahtevom za hitnu intervenciju“, tvrdeći da ih je vlada „terala“ na neželjeni rad. Vlada je odbacila tužbu.
Plan reformi uživa široku podršku javnosti, ali nova anketa lokalnih medija pokazala je da 34 odsto ljudi želi da vlada pregovara o okončanju zastoja.