Galapagos: Oaza života pod napadom industrijskog ribolova

Galapagos: Oaza života pod napadom industrijskog ribolova

Na ivici ekvadorskog morskog rezervata Galapagos, gde se prostranstva okeana susreću sa bogatstvom podvodnog sveta, industrijski ribarski čamci preteći lebde, preteći oazi biološke raznolikosti koja leži unutar zaštićenih granica. Dok ajkule čekićari, kornjače, morski lavovi i jata šarenih riba uživaju u zaštićenim vodama Pacifika, njihova sigurnost je narušena čim pređu granicu rezervata.

Ove pretnje su evidentne za naučnike i aktiviste koji se bore za očuvanje ovog jedinstvenog područja. Stjuart Benks, viši naučnik u Fondaciji Čarlsa Darvina, naglašava da prirodni svet ne poznaje političke granice. Osetljive morske vrste, poput ajkula i kornjača, izložene su riziku od industrijskog ribolova i usputnog ulova čim napuste zaštićene vode rezervata.

Greenpeace, zajedno sa naučnicima i aktivistima, zagovara stvaranje većih zaštićenih morskih oblasti koje bi se graničile sa morskim rezervatom Galapagos, kako bi se osigurala zaštita ovih vitalnih ekosistema. Međutim, ostvarivanje ovog cilja zahteva međunarodnu podršku i saradnju, jer bi najmanje 60 zemalja trebalo da ratifikuje Ugovor o otvorenom moru, a do sada su samo dvoje učinili taj korak.

Greenpeace-ova naučna misija sa brodom Arctic Sunrise pruža uvid u pretnje koje ovo područje suočava, ali i naglašava njegov ogroman značaj za očuvanje morskog života. Galapagos nije samo domaćin velikog broja jedinstvenih vrsta, već i ključna migratorna stanica za mnoge morske organizme.

Morski rezervat Galapagos nije samo nacionalno blago Ekvadora; to je dragoceno nasleđe celog sveta. Očuvanje ovog jedinstvenog ekosistema zahteva globalnu akciju i posvećenost svih zemalja da se zaštite ove oaze života u okeanima. Jer, kao što ističe instruktor ronjenja Entoni Gavilanes, vrednost ovih vrsta u vodi prevazilazi njihovu vrednost na tanjiru, a to je suštinski princip koji bi trebalo da vodi našu brigu o ovom dragocenom području.