Radna nedelja od 40 sati, koja je standardna u Sjedinjenim Američkim Državama više od osam decenija, sada je pod lupom nekih članova Kongresa koji žele da radnicima omoguće dodatni slobodan dan.
Senator Berni Sanders, poznat po svom ekstremno levičarskom stavu, nezavisan predstavnik iz Vermonta, ovog tjedna je predstavio zakon kojim bi se skratila radna nedelja na 32 sata, što bi značilo da bi radnici mogli raditi manje sati bez smanjenja plata i beneficija.
S obzirom na napredak u automatizaciji, robotici i veštačkoj inteligenciji, Sanders tvrdi da američke kompanije mogu priuštiti da zaposlenima daju više slobodnog vremena, što bi moglo poboljšati njihov kvalitet života.
Međutim, kritičari upozoravaju da bi takva promena mogla primorati kompanije da zaposle dodatne radnike ili da izgube produktivnost.
Evo nekoliko ključnih tačaka o ovom predlogu zakona:
- Predlog zakona predstavljen od strane Sandersa skratio bi standardnu radnu nedelju sa 40 na 32 sata, uz zabranu smanjenja plata i beneficija radnicima.
- To bi omogućilo radnicima da dodaju jedan dodatni dan svom vikendu, dok bi oni koji rade prekovremeno za prekoračenje od 32 sata nedeljno bili dodatno plaćeni.
- Sanders planira da se smanjenje radnog vremena postepeno sprovodi tokom četiri godine.
- Istraživanja su pokazala da smanjenje radnog vremena može povećati produktivnost i zadovoljstvo radnika. Studija britanskih kompanija koje su usvojile 32-časovnu radnu nedelju pokazala je da su zaposleni bili manje pod stresom i fokusiraniji, dok su prihodi ostali stabilni ili čak porasli.
- Iako postoje pozitivni rezultati, kritičari ističu da bi skraćena radna nedelja mogla imati negativne posledice u nekim industrijama, kao što su proizvodnja i građevinarstvo, gde su potrebni radnici za održavanje proizvodnih linija.
- Predlog zakona Sandersa suočava se s protivljenjem republikanaca i potencijalno i nekih demokrata, što smanjuje izglede za njegovo usvajanje u Kongresu.
Ovo nije prvi put da se raspravlja o skraćenju radne nedelje u SAD-u. U prošlosti su radnici i sindikati vodili borbu za kraće radno vreme, a predlogi zakona poput ovog Sandersovog predstavljaju nastavak te tradicije u nastojanju da se radnicima omogući veća radna prava i bolji balans između posla i privatnog života.