Istraživanja pokazuju da ne postavljanje drenaže poboljšava rezultate distalne pankreatektomije

Istraživanja pokazuju da ne postavljanje drenaže poboljšava rezultate distalne pankreatektomije

Istraživanje koje je vodio Amsterdam UMC u 10 holandskih i dve italijanske bolnice otkrilo je da nepostavljanje drenaže tokom operacije poboljšava ishode kod pacijenata koji su podvrgnuti resekciji pankreasa sa leve strane, takođe poznatoj kao „distalna pankreatektomija“.

Studija, objavljena u The Lancet Gastroenterology & Hepatology, ima za cilj da potvrdi sigurnost operacije bez drenaže, u poređenju sa trenutnom rutinskom praksom napuštanja hirurškog odvoda. Na kraju, studija ne samo da je potvrdila bezbednost „hirurgije bez drenaže“, već je, pored toga, pokazala da ovaj pristup smanjuje stope postoperativnog curenja pankreasa i ukupni morbiditet i boravak u bolnici.

„Očekuje se da će ova studija zatvoriti dugogodišnju debatu među hirurzima“, kaže Mark Beselink, profesor hirurgije na Amsterdam UMC i glavni istraživač studije, „u eri u kojoj medicina postaje sve složenija i skuplja, ova studija zapravo pokazuje da izostavljanje intervencije zapravo poboljšava ishod. Ponekad je manje više.“

Hirurzi tradicionalno postavljaju dren kako bi olakšali uklanjanje tečnosti kao što je sok pankreasa, koji bi se mogao nakupiti nakon operacije, kod pacijenata koji su podvrgnuti distalnoj pankreatektomiji. Ovo je rutinska praksa zbog visokog (25%) rizika od postoperativnog curenja koje može imati ozbiljne posledice. Međutim, sve veća grupa hirurga tvrdi da mnoga od ovih curenja prestaju spontano i da ostavljanje perkutanog hirurškog drena zapravo povećava rizik od komplikacija jer može olakšati curenje i povećati rizik od infekcije.

Ispitivanje PANDORINA je trebalo da istraži ovo i uključivalo je 282 pacijenta koji su bili podvrgnuti distalnoj pankreatektomiji. Primarni cilj je bio da se pokaže da je operacija bez drenaže bezbedna u smislu velikih komplikacija. Ovo je uspelo.

Drugo, studija je pokazala da su se stope otkrivenih postoperativnih curenja smanjile za 15% (sa 27% na 12%) kod pacijenata koji su bili podvrgnuti operaciji bez drenaže, a stopa ukupnih komplikacija je takođe smanjena (sa 51% na 33%).

„Korist od operacije bez drenaže je mnogo veći nego što smo očekivali pre suđenja“, dodaje profesor Roberto Salvija sa Instituta za pankreas u Veroni, „a za naše kolege ovo je veoma ubedljiv dokaz“. Da bi to olakšali, istraživači su već podelili svoje nalaze na nekoliko međunarodnih simpozijuma.

„Očekujemo da će operacija distalne pankreatektomije bez drenaže sada ući u međunarodne smernice i postati deo svakodnevne prakse hirurga pankreasa širom sveta“, kaže Vard van Bodegraven, istraživač u Amsterdam UMC i koordinator suđenja.