Australija će vratiti sredstva agenciji Ujedinjenih nacija za pomoć Palestincima, nedeljama nakon što je ta agencija izgubila stotine miliona dolara podrške nakon izraelskih navoda da je neko od njenog osoblja sa sedištem u Gazi učestvovalo u napadu 7. oktobra.
Australijska vlada je takođe obećala u petak da će povećati pomoć za opkoljenu enklavu, a ministarka spoljnih poslova Peni Vong izrazila je užas zbog pogoršanja humanitarne situacije u Gazi.
Taj potez Australije usledio je nakon Švedske, Evropske komisije i Kanade u vraćanju sredstava za Agenciju Ujedinjenih nacija za pomoć i rad palestinskim izbeglicama, kojoj je zamrznuto međunarodno finansiranje dok su optužbe bile istražene.
„Najbolji dostupni trenutni savet od agencija i advokata australijske vlade je da UNRWA nije teroristička organizacija“, rekla je Vong novinarima u petak u Adelaidu dok je najavljivala paket pomoći.
„(Mi) radimo sa grupom zemalja donatora i sa UNRWA-om na zajedničkom cilju obezbeđivanja integriteta operacija UNRWA, obnavljanja poverenja i, što je još važnije, obezbeđivanja tokova pomoći stanovnicima Gaze kojima je očajnički potrebna.
Australija je, zajedno sa 15 međunarodnih partnera, zamrznula finansiranje UNRWA u januaru, ostavljajući agenciju — koja zapošljava oko 13.000 ljudi u Gazi i koja je tamo glavni snabdevač hranom, vodom i skloništem — na ivici finansijskog kolapsa.
Mali broj zaposlenih u agenciji je otpušten nakon optužbi.
Izrael je tvrdio da su 450 zaposlenih UNRWA bili članovi militantnih grupa u Gazi, iako nije pružio nikakve dokaze.
Vong je takođe obećao dodatnih 4 miliona australijskih dolara (2,6 miliona dolara) UNICEF-u za pružanje hitnih usluga u Gazi, a avion C17 Globemaster će takođe isporučiti padobrane odbrambenih snaga kako bi pomogao u ispuštanju humanitarnih zaliha iz vazduha u enklavu, koja je danas na ivici gladi, prema Ujedinjenim nacijama.
SAD se takođe trude da otvore novi koridor humanitarne pomoći izgradnjom plutajućeg doka na obali Gaze kako bi pomoć mogla da teče morem.
Hamasov napad 7. oktobra, u kojem je oko 1.200 ljudi, uglavnom civila, ubijeno i oko 250 uzeto za taoce, izazvao je osvetničku invaziju Izraela na Gazu u kojoj je ubijeno više od 31.000, prema lokalnim zdravstvenim zvaničnicima, ostavio je veći deo enklave u ruševinama i raselio oko 80% od 2,3 miliona stanovnika Gaze.