Novi dokazi razbijaju Darvinove trajne pretpostavke o veličini muškog tela

Novi dokazi razbijaju Darvinove trajne pretpostavke o veličini muškog tela

„Mužjaci većine vrsta su veći i jači od ženki.“ Tako je pisao Čarls Darvin 1871. dok je izlagao svoju teoriju seksualne selekcije u suštinskoj knjizi pod nazivom Postanak čoveka.

Više od jednog veka, ta ideja je uglavnom opstajala, dominirajući diskusijama o sisarima. Konačno se konačno čuju argumenti protiv ove uobičajene muške pristrasnosti.

Tri ekologa sa Univerziteta Prinston su sada završila novu meta-analizu koja uključuje podatke o više od 400 vrsta, koje zajedno pokrivaju skoro svaki red sisara. Njihovi nalazi sugerišu da skoro 39 procenata vrsta sisara ima mužjake i ženke sa sličnom srednjom telesnom masom – koncept poznat kao seksualni monomorfizam.

Nasuprot tome, otprilike 45 procenata vrsta imalo je u proseku veće mužjake, a 16 procenata veće ženke.

Međutim, čak iu tim slučajevima seksualnog ‘dimorfizma’, većina razlika u veličini nije bila ekstremna.

„Dok su vrste sa većim mužjacima bile najveća pojedinačna kategorija, otkrili smo da mužjaci nisu veći od ženki kod većine vrsta sisara, i da je monomorfizam polne veličine bio skoro jednako čest kao i veći mužjaci“, objašnjavaju ekolozi, predvođeni Kaiom Tomback.

Nije iznenađujuće da su redovi sisara sa najčešćim razlikama u veličini pola bili oni koje su naučnici najviše proučavali, uključujući mesoždere, primate i kopitare. Među ovim vrstama, veći mužjaci su norma, što znači da je istorijska pristrasnost možda iskrivila naše razumevanje.

Kada je tim ponovo izvršio analizu koristeći dužinu tela umesto telesne mase, otprilike polovina vrsta koje su analizirali bila je monomorfna, što sugeriše da način na koji naučnici mere ‘veličinu’ takođe može da iskrivi rezultate.

Od 1970-ih, neki evolucioni biolozi su tvrdili da postoji samo slaba podrška za razlike u veličini pola među sisarima. Ipak, pošto nedostaju tačne i konzistentne procene veličine tela među različitim vrstama, ovo suprotstavljeno gledište istorijski nije uspelo da zadobije privlačnost.

Pogledajte skoro svaki dokumentarac o prirodi o našim krznenim rođacima koji proizvode mleko i primetićete uobičajenu priču: veliki, krupni mužjak koji se bori sa drugim mužjacima za pažnju male, poslušne ženke.

Zamislite dva ovna koji se bore na litici, dva rogova jelena ili dva foka slona koji se takmiče za harem. Ovo su priče koje se najviše pričaju, ali to ne znači da su reprezentativne za većinu sisara.

U stvari, mužjak severne foke slona (Mirounga angustirostris) je bio jasan izuzetak u trenutnoj studiji. Pokazao je najveću razliku u veličini polova od svih, sa muškarcima koji su težili u proseku 3,2 puta većim od težine ženki.

Ekolozi kažu da njihova otkrića nisu poslednja reč o dimorfizmu polne veličine. Na kraju krajeva, tim je analizirao samo 5 procenata svih vrsta sisara zbog nedostatka rigoroznih podataka.

„Ipak“, zaključuju tri istraživača, „naši preliminarni rezultati koji pokazuju preovlađujući seksualni monomorfizam u dužini tela kod sisara potkrepljuju ideju da je možda vreme da se povuče narativ ‘većih mužjaka’.

Sada treba posvetiti daleko veću pažnju tome kako seksualna selekcija i drugi faktori preživljavanja utiču na evoluciju ženki.

Čineći to, mogli bismo naučiti mnogo više o svetu prirode i njegovom složenom funkcionisanju. Slepi miš sa cevastim nosom, na primer, ima ženke u proseku 1,4 puta veće od mužjaka, a smatra se da njegova velika veličina olakšava nošenje embriona ili potomstva tokom leta.

Ova ideja je u skladu sa ‘Hipotezom velike majke’, koja je objašnjenje za veliku veličinu ženskog tela koje je prvi put predloženo pre nekoliko decenija i koju je zagovarala evoluciona biolog po imenu Ketrin Ralls, koja je tvrdila da su vrste sa većim ženkama „retko, ako ikada, rezultat seksualne selekcije“.

Od tada je ta ideja dobila relativno malo pažnje.

„Kako se stare pretpostavke ponovo razmatraju sa većim skupovima podataka i većim ispitivanjem“, pišu istraživači sa Prinstona, „vidimo veliki potencijal u novim otkrićima u teoriji seksualne selekcije“.