Uvezena džinovska stabla sekvoje su dobro prilagođena Velikoj Britaniji, rastu stopama blizu njihovim izvornim rasponima i hvataju velike količine ugljenika tokom svog dugog života, otkriva nova studija koju su vodili istraživači UCL-a sa kolegama iz Kraljevske botaničke bašte, Kju.
Novo istraživanje, objavljeno u Royal Society Open Science, otkrilo je da najmasovnija vrsta drveća sekvoje, Sekuoiadendron giganteum, poznata kao džinovska sekvoja, potencijalno može izvući u proseku 85 kilograma ugljenika iz atmosfere godišnje. Iako je predstavljen u Velikoj Britaniji pre 160 godina, ovo je prvi put da se analizira stopa rasta i otpornost drveća u Velikoj Britaniji.
Procenjuje se da u Velikoj Britaniji postoji oko pola miliona sekvoja, a još ih se sadi, delom zbog njihovog javnog poziva. U divljini, oni su ugroženi sa manje od 80.000 džinovskih sekvoja koji su ostali u njihovom rodnom kalifornijskom području.
Vodeći autor Ross Holland, bivši student master studija na UCL odsjeku za geografiju, a sada na East Point Geo, rekao je: „Džinovske sekvoje su neki od najmasovnijih organizama na Zemlji i u svom prirodnom rasponu čine neke od najgušćih ugljenika. šume u svetu zbog njihove velike starosti. Otkrili smo da su sekvoje u Velikoj Britaniji dobro prilagođene Velikoj Britaniji i sposobne da zahvate veliku količinu ugljen-dioksida. Nadamo se da ovi nalazi mogu pomoći u donošenju odluka o budućoj sadnji drveća i upravljanju.“
Istraživači naglašavaju da je najefikasniji način za ublažavanje klimatskih promena smanjenjem emisije ugljenika iz sagorevanja fosilnih goriva. Drveće može pomoći tako što apsorbuje emisije ugljenika, ali takođe pruža i druge važne prednosti za klimu, ekosistem i dobrobit.
Džinovske sekvoje brzo rastu i takođe su jedni od najdugovečnijih organizama na svetu, održavajući svoj brzi rast tokom svog života od preko 3.000 godina. Mogu da narastu i do 90 metara, i iako nisu baš najviši na svetu (ta titula pripada njihovom bliskom rođaku, obalskom sekvoju), njihova široka stabla rastu, dajući im najveću zapreminu. Osim toga, otporni su na vatru, sposobni da prežive požare koji bi uništili šume drugih vrsta drveća.
Drveće najbolje raste u svom rodnom području u planinama Sijera Nevade u Kaliforniji, pa su istraživači želeli da procene kako se ponašaju u klimi u Velikoj Britaniji, koja je blaža i sa širim rasponom padavina. Oni su sastavili prvu namensku mapu džinovskih sekvoja u Velikoj Britaniji, mapirajući skoro 5.000 pojedinačnih poznatih stabala.
Tim je posetio tri šumarka drveća, koja se nalaze u Vejkhurstu, divljoj botaničkoj bašti Kraljevske botaničke bašte, Kju u Saseksu, Havering Countri Parku u Eseksu i botaničkoj bašti Benmore u Škotskoj. Postavili su zemaljske laserske skenere da mapiraju drveće u 3D, omogućavajući im da veoma precizno mere visine i zapremine i da kreiraju 3D modele 97 reprezentativnih stabala.
Koautor dr Fil Vilks, ranije sa UCL, a sada u Kraljevskoj botaničkoj bašti, Kju, rekao je: „Korišćenje najnovije tehnologije laserskog skeniranja nam je omogućilo da precizno ‘izmerimo’ ova masivna stabla bez potrebe da ih posečemo. To znači da može izmeriti mnogo više stabala, kao i ponovo ih posetiti u budućnosti.“
Najviše drvo koje su pronašli bilo je visoko oko 180 stopa (54,87 metara) – divovsko u poređenju sa većinom domaćih vrsta u Velikoj Britaniji, ali manje od američkih kolega. Ovo je delimično zbog mladosti britanskih sekvoja: najstarije džinovske sekvoje u UK su one u Benmoru, najranije datiraju iz 1863.
Znanje kada je drveće zasađeno omogućilo je timu da izračuna njihove prosečne stope rasta u različitim klimatskim uslovima između tri lokacije u Velikoj Britaniji. Otkrili su da je drveće u Kju i Benmoru raslo sličnom brzinom kao i njihove kolege u SAD, iako je u Benmoru malo više i vitko u poređenju sa Vejkhurstom, dok je u Haveringu drveće raslo sporije, verovatno zbog manje padavina u regionu i konkurencije od strane guste lokalne šume.
Iako se džinovska sekvoja dobro slaže za izdvajanje ugljenika, istraživači upozoravaju da sadnja drveća zahteva dugoročnu posvećenost i da treba razmotriti koliko će dobro uspevati u promenljivoj klimi u Velikoj Britaniji u narednih 160 godina i kasnije.
Viši autor, profesor Mat Disnei (UCL Geographi), rekao je: „Ovi rezultati nam daju važnu osnovu za procjenu koliko dobro džinovske sekvoje rade u klimi UK. Trenutno su ova stabla vjerovatno važnija za njihov estetski i istorijski interes nego što su su za rešavanje klimatske krize.Ali kako se više sadi, moramo znati kako će rasti.
„Istorija ovih drveća u Britaniji je fascinantna — u početku kao simbola bogatstva i moći, pa do sada široko zasađena u parkovima i šumama. Ona su ikona, ali skoro da se ne radi o tome koliko brzo rastu ili koliko će dobro u promenljivoj klimi u Velikoj Britaniji. Smatram da je neverovatno videti ove divove razbacane po celom pejzažu i videti kako brzo rastu.“