Devojčice sa gojaznošću imaju veću verovatnoću od dece sa zdravom težinom da dožive bol u kostima, zglobovima, mišićima, ligamentima ili tetivama, pokazalo je istraživanje Univerziteta Kraljica Meri iz Londona. Isto se nije odnosilo na dečake.
Istraživači Kraljica Meri se nadaju da će njihova otkrića podići svest o tome da gojaznost može doprineti mišićno-skeletnim problemima kod dece.
U studiji, objavljenoj danas u Arhivu bolesti u detinjstvu, istraživači su analizirali anonimizovane informacije o 120.000 dece, povezujući podatke iz Nacionalnog programa merenja dece sa zapisima lekara opšte prakse. Otkrili su da devojke sa gojaznošću imaju 1,7 puta veću verovatnoću od onih sa zdravom težinom da imaju bar jednu konsultaciju sa lekarom opšte prakse za mišićno-skeletni simptom ili dijagnozu.
Prethodna istraživanja su ukazala na vezu između mišićno-skeletnih problema i gojaznosti kod dece, ali ova studija je prva koja je primetila povezanost unutar velike etnički raznolike populacije u Velikoj Britaniji, sa visokim nivoom gojaznosti i deprivacije u detinjstvu.
Bol u kolenu je bio najčešći simptom prijavljeni u studiji, praćen bolom u leđima. Autori primećuju da muskuloskeletni problemi u ovom kontekstu mogu biti uzrokovani prekomernom težinom koja dodatno opterećuje zglobove tela, ali je potrebno više istraživanja da bi se razumelo zašto to dovodi do povećanja problema za devojčice, a ne za dečake.
Nacionalni program merenja dece je vladina inicijativa u kojoj se deca osnovnoškolskog uzrasta u Engleskoj mere i mere u školi od strane zdravstvenih radnika. Program prikuplja podatke kako bi razumeo dugoročne trendove u gojaznosti dece i informisao nacionalne i lokalne politike.
Nikola Firman, naučnik zdravstvenih podataka na Univerzitetu Kraljica Meri u Londonu, prokomentarisao je: „Naši nalazi pokazuju vrednost povezivanja i proučavanja anonimnih zdravstvenih podataka – bez poznavanja identiteta bilo kog deteta, uspeli smo da proizvedemo važne uvide u posledice gojaznosti za zdravlje tokom detinjstva.
„Nadamo se da će naši nalazi povećati svest o značaju lošeg mišićno-skeletnog zdravlja i pokrenuti više istraživanja u razumevanju veze sa gojaznošću u detinjstvu. Potrebno je više da se uradi na nivou politike kako bi se podržale porodice da spreče gojaznost i potencijalno smanje rizik od mišićno-skeletnog bola .“
Viktorija King, direktorka za finansiranje i uticaj u Barts Chariti, dodala je: „…tim REAL-HEALTH u Kraljica Meri koristi anonimne zdravstvene podatke da bi stekao uvid i napravio alate koji direktno utiču na zdravstvene ishode na lokalnom nivou. Uzbuđeni smo što vidimo rezultati ove prve ove vrste studije iz tima, pokazujući povezanost između gojaznosti u detinjstvu i mišićno-koštanih poremećaja u raznolikoj populaciji Ujedinjenog Kraljevstva. Izgradnja jače baze dokaza o mogućim uzrocima bolova u zglobovima i mišićima može dovesti do promena politike to će poboljšati zdravlje dece u istočnom Londonu, kao i na nacionalnom nivou“.