Istraživanje arktičkih biljaka i lišajeva

Istraživanje arktičkih biljaka i lišajeva

Obuhvata preko 16.000 km 2 visokih planina, dugih fjordova, bujnih dolina i masivnih ledenih kapa, teritorijalni park Agutini je zaštićeno područje na severnom Bafinovom ostrvu, Nunavut, Kanada. Ovaj park, kao i ceo Nunavut, je Inuit Nunangat – domovina Inuita u Kanadi – i park štiti lokacije i biodiverzitet kojim upravljaju Inuiti od pamtiveka.

Agutini znači „gde preovlađuje vetar“ na inuktitutskom lokalnom dijalektu. Park obuhvata važna područja za ptice, ključna staništa za polarne medvede i karibue i brojne važne kulturne lokacije Inuita. Veoma je udaljen: do njega ne vode putevi, a pristup je samo helikopterom, čamcem leti ili motornim sankama zimi.

Tokom izrade plana upravljanja parkom, tim iz Kanadskog muzeja prirode, na čelu sa dr Lin Gilespi, popisao je biljke i lišajeve parka u saradnji sa parkovima i posebnim mestima u Nunavutu.

Tokom pet nedelja u leto 2021, tim dr Gilespija je putovao preko Agutinija, istražujući blizinu četiri bazna kampa u parku peške i dalje helikopterom. Širom ovog velikog područja proučavali su mnoga različita staništa od unutrašnje Barnsove ledene kapije do obale Bafinovog zaliva.

Glave dugih fjordova, zaklonjene daleko u unutrašnjosti, bile su domaćini najvećem biljnom diverzitetu u parku, uključujući brojne vrste retke na Bafinovom ostrvu i dve vrste koje su ranije bile poznate samo sa daljeg juga u Kanadi: laponsku dijapenziju (Diapensia lapponica) i ušovca sa plamenim vrhom. (Pedicularis flammea). Nasuprot tome, unutrašnja visoravan u blizini ledene kape bila je manje raznolika, ali je i dalje držala nove rekorde za Nunavut, kao što su lišajevi šibice u prahu (Pilophorus caerulus), Starkeova mahovina (Kiaeria starkei) i mahovina od grančica (Aongstroemia longipes).

Ovaj intenzivan terenski rad rezultirao je sa preko hiljadu novih primeraka deponovanih u Nacionalnom herbarijumu Kanade u Kanadskom muzeju prirode i drugim herbarijama širom sveta. Ove presovane i očuvane biljke i lišajevi služe kao dokaz da su ove vrste pronađene na ovom specifičnom mestu i vremenu i temelj su našeg poznavanja botaničke raznolikosti u parku.

Dr Gilespi i njen tim su takođe pregledali preko 300 postojećih herbarskih primeraka iz područja parka, od kojih je većina sakupljena 1950. godine, poslednji put kada su botaničari intenzivno proučavali ovaj deo Bafinovog ostrva. Kombinovanje podataka iz ovih starih i novih primeraka rezultiralo je kontrolnom listom biljnog i lišajevog diverziteta parka, koja opisuje 141 vaskularnu biljku, 69 briofita i 93 vrste lišajeva dokumentovane u Agutiniju, a sve su poreklom sa Arktika.

Ova kontrolna lista, izuzetno dragocena za menadžere parkova i botaničare, puna je opisa i fotografija korisnih svima koji su zainteresovani za arktičku botaniku i objavljena je u Kontrolnoj listi. Uz informacije o tome koje vrste su prisutne, gde su rasprostranjene, a koje su retke, pomoći će očuvanju i upravljanju zaštićenim područjem.