Sumnje u selidbe građana iz mesta u kojima ove godine nema izbora u, pre svega, Beograd, nastavljene su i posle slučaja Mala Krsna. Ali, iako i predsednik Aleksandar Vučić i premijerka Ane Brnabić tvrde da to može da proveri svako, u Transparentnosti objašnjavaju da je to nemoguća misija.
„Ja sam proverila odmah, svako može da proveri, nije to sad nešto što ja mogu da uradim kao predsednica Vlade, sve ukupno iz Male Krsne u poslednjih 72 sata registrovana u Beogradu za glasanje jedna osoba“, ispričala je premijerka u tehničkom mandatu Ana Brnabić.
Šta nam poručuje aktuelna premijerka? Zašto govori građanima da mogu svi sve da provere? I šta otkriva kada je u pitanju policija?
„Zato nam je ta izjava premijerke značajna, ona je u prvom delu očigledno neistinita, da svako može da proveri. Ne može ili možda i može, ali onda bismo voleli da saznamo gde, a u drugom delu nam je značajna zato što potvrđuje da takve provere jesu moguće i da se ti podaci mogu izvaditi iz evidencija“, smatra Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija.
Dakle premijerka nije prva koja pita policiju o preseljenju građana, ali jeste prva koja dobija informaciju. Mnoge opozicione stranke pre izbora 17. decembra, kao i Transparentnost, tražili su od policije da im dostavi podatke da li se građani sele iz onih mesta u kojima nisu izbori, tamo gde se izbori održavaju. Prva poruka iz policije bila je da je za to potrebno 40 dana, pa je odgovor stigao u februaru.
„MUP nama odgovara da nije moguće iz evidencije vršiti takve provere i izneti podatke i sada iz ovoga što je rekla Brnabić pretpostavljamo da je MUP izvor informacija“, dodaje Nenadić.
Ne mora čak ni da se pretpostavlja, jer predsednik Srbije potvrđuje odakle mu je stigla informacija o jednom stanovniku Smedereva, koji se ovih dana preselio na Voždovac.
„Vidite odmah, meni javili da je jedan upisan iz ministarstva i MUP-a“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Dakle, policija informacije o građanima daje samo vlastima, a svi ostali ipak moraju da se snalaze.
„Danas sam u policijskoj stanici na Voždovcu u Stefana Prvovenčanog prisustvovao nesvakidašnjoj situaciji, na molbu čoveka koji se nalazio ispred mene da bude prijavljen na određenoj adresi, službeno lice je reklo da na toj istoj adresi u stanu od 38 kvadrata već imamo 45 prijavljenih, da on gospodina ne može da prijavi i da moraju da izađu na teren da provere da li on zaista živi na toj adresi“, kaže Miloš Stanković iz Novog DSS-a.
Da se izbori kradu, poznato je još od Miloševićevog vremena, ali ni tada se nisu ljudi selili, objašnjavaju ministri Đinđićeve vlade i podsećaju da postoji period u Srbiji kada se o takvoj krađi nije ni pomišljalo.
„Ja nikada nisam sedeo na sastanku na kome se razgovaralo da se falsifikuju, ja mislim da bi me svi pogledali zapanjeno da je tako nešto nekad predložio“, kaže ministar u Vladi Zorana Đinđića Žarko Korać.
Aktuelna premijerka Ana Brnabić izjavila je da naprednjaci nisu nesposobni da pokradu izbore, ali za sada nije odgovorila na upit N1 televizije kako i gde građani mogu proveriti postoje li migracije i iz kojih mesta u Srbiji u Beograd.