Istraživači su razvili novi metod za izazivanje i snimanje napada kod pacijenata sa epilepsijom, nudeći lekarima mogućnost prikupljanja podataka u realnom vremenu kako bi prilagodili operaciju epilepsije. Za razliku od prethodne prakse, gde su lekari iz neurologije i nuklearne medicine morali da čekaju satima do danima u nadi da će uhvatiti početak napadaja, nova metoda je pogodna, štedi resurse i klinički je izvodljiva. Ovo istraživanje se pojavljuje u Journal of Nuclear Medicine.
Ljudima sa epilepsijom i napadima koji ne reaguju na lekove često pomaže operacija na mozgu. Cilj hirurške procedure je da se ukloni epileptično moždano tkivo i poštedi zdravo moždano tkivo za kontrolu napada, ali da se izbegnu neurološki deficiti.
„Precizno razgraničenje epileptičnog moždanog tkiva je od suštinskog značaja za uspešne operacije, a dobijanje pravovremenih slika napada može pomoći u formulisanju hirurških planova sa povećanom preciznošću“, rekla je Sabri L. Barlatei, MD, Ph. Bolnica Bern u Bernu, Švajcarska.
Iktalni SPECT metod se koristi od 1990-ih kao jedina tehnika neuro-imaginga koja može da uhvati sliku epileptičnog napada koji se širi u mozgu. Međutim, zbog rastućih troškova i vremenskih ograničenja u zdravstvenoj zaštiti, većina centara za epilepsiju je napustila ovu potencijalno informativnu tehniku.
„U ovoj studiji, umesto da čekamo spontane pojave, mi smo zamišljali planirane napade koji su bili pokrenuti ciljanom električnom stimulacijom mozga. Koliko znamo, ova jednostavna ideja nikada ranije nije bila testirana“, primetio je Maksim O. Bod, MD, Ph. .D., profesor neurologije na Odeljenju za neurologiju Univerzitetske bolnice u Bernu.
U studiju slučaja uključena su tri odrasla učesnika sa leve temporalnom epilepsijom. Autori su identifikovali i koristili stereotaktičku elektroencefalografiju (sEEG) koja vodi u ciljane cerebralne oblasti da izazove napade tipične za pacijente. Radiotracer 99mTc-HMPAO je primenjen u roku od 12 sekundi od iktalnog početka, a SPECT slike su dobijene u roku od 40 minuta.
Napadi su uspešno pokrenuti kod svakog učesnika, replicirajući semiologiju napadaja tipičnu za pacijenta i elektrografski obrazac na sEEG-u bez ikakvih neželjenih događaja. Svaki izazvani napad bio je specifičan za pacijenta, a snimljeno rano širenje napada je bilo jedinstveno. U prva dva slučaja, iktalni SPECT je ponudio komplementarne informacije za sEEG i otkrio rano uključivanje područja mozga kojima nedostaje pokrivenost elektrodama. U trećem slučaju, sEEG i iktalni SPECT su pružili informacije koje se preklapaju.
„Nalaz ove studije je praktične prirode, jer u velikoj meri olakšava sticanje iktalnog SPECT-a“, primetio je Thomas Pika, MD, privatni docent na Odeljenju za nuklearnu medicinu Univerzitetske bolnice u Bernu. „Ovo može pomoći u dobijanju slika većeg kvaliteta i može doprineti poboljšanju planiranja resekcije, poboljšanju napadaja i kognitivnih ishoda u operaciji epilepsije.“