Francuska bi mogla da postane sledeća evropska zemlja koja će legalizovati pomoć pri umiranju za smrtno bolesne na predlog predsednika Emanuela Makrona.
U intervjuu za dva francuska lista, on je sugerisao da odrasli koji imaju potpunu kontrolu nad svojim rasuđivanjem, koji pate od neizlečive i po život opasne bolesti kratkoročno ili srednjeročno i čiji bol se ne može ublažiti, treba da mogu da „zatraže da im se pomogne da umreti“.
Nekoliko drugih evropskih zemalja već dozvoljava neizlečivo bolesnima da dobiju pomoć da okončaju svoje živote.
Evo zaokruživanja situacije:
U aprilu 2002. Holandija je postala prva zemlja na svetu koja je legalizovala aktivnu eutanaziju, pri čemu lekari daju smrtonosne doze lekova pacijentima koji pate od neizlečivog stanja.
Takođe je legalizovano potpomognuto samoubistvo, gde pacijenti mogu da dobiju pomoć da dobrovoljno oduzmu sebi život.
Holandski zakon kaže da pacijent mora imati „nepodnošljive patnje bez izgleda na poboljšanje“ i da je morao da zahteva da umre na način koji je „dobrovoljan, dobro promišljen i sa punim uverenjem“.
Holandija je 2012. proširila zakon kako bi odobrila eutanaziju za starije od 12 godina u velikoj patnji, pod uslovom da imaju saglasnost roditelja, a 2020. i na pacijente sa teškom demencijom, ako je pacijent zatražio proceduru dok je još uvek mentalno sposoban.
Holandska vlada je u aprilu 2023. takođe odobrila eutanaziju za decu mlađu od 12 godina nakon višegodišnje debate, dozvoljavajući smrt iz milosti za mlade maloletnike koji pate „nepodnošljivo i bez nade“.
Belgija je bila druga zemlja koja je usvojila eutanaziju i asistirala u samoubistvu u maju 2002. godine, uz slična upozorenja Holanđanima.
U 2014. otišla je dalje od Holandije dozvoljavajući smrtno bolesnoj deci svih uzrasta da takođe zatraže proceduru, uz saglasnost roditelja.
Druga zemlja Beneluksa Luksemburg dekriminalizovala je eutanaziju i pomogla u umiranju 2009. godine, a zatim Španija u junu 2021, koja je legalizovala obe prakse.
Portugal je u maju 2023. usvojio zakon o dekriminalizaciji eutanazije, uprkos snažnom protivljenju predsednika Marsela Rebela de Souze, pobožnog vernika.
Zakon je legalizovao eutanaziju za ljude u velikim patnjama i neizlečivim bolestima.
Švajcarska, koja zabranjuje eutanaziju, decenijama je dozvoljavala asistirano samoubistvo, što je čini odredištem za pacijente iz cele Evrope koji traže pomoć da okončaju svoju patnju.
Rast takozvanog „samoubilačkog turizma“ izazvao je mnogo pretresa u Švajcarskoj, ali su vlasti 2011. odlučile da ne ograničavaju tu praksu.
Susedna Austrija, nepokolebljiva katolička nacija, takođe je legalizovala samoubistvo uz pomoć 2022. godine nakon što je njen ustavni sud presudio da zemlja krši osnovna prava građana čineći to nezakonitim.
Za razliku od toga, italijanski ustavni sud je u februaru 2022. odbio zahtev za održavanje referenduma o dekriminalizaciji potpomognutog umiranja, ocenivši da takvo glasanje neće zaštititi najslabije.
Ali sud je presudio da ne treba uvek biti kažnjivo pomaganje nekome sa „nepodnošljivom“ fizičkom ili psihičkom patnjom da izvrši samoubistvo.
Ovo pitanje je takođe predmet obnovljenog interesovanja javnosti u Britaniji. U 2015. poslanici su velikom većinom glasali protiv dozvoljavanja asistirane smrti, ali je preko 150.000 ljudi potpisalo peticiju kojom se poziva na novu debatu i glasanje.