Matične ćelije odraslih su privukle veliko naučno interesovanje zbog svoje sposobnosti da se samoobnavljaju i diferenciraju u druge tipove ćelija. U članku objavljenom u Nature Communications, istraživači otkrivaju novi mehanizam koji reguliše proliferaciju i diferencijaciju crevnih matičnih ćelija.
Njihovo istraživanje naglašava važnu ulogu epigenetske regulacije mikro-RNA tokom procesa diferencijacije crevnih matičnih ćelija u zrele enterocite. Epigenetske modifikacije utiču na ekspresiju gena bez promene DNK sekvence. Na njih mogu uticati faktori životne sredine, način života i starenje i često su reverzibilni.
Istraživači sa Nacionalnog Kapodistrijanskog univerziteta u Atini (NKUA), Instituta za molekularnu biologiju i biotehnologiju (IMBB) Fondacije za istraživanje i tehnologiju Hellas (FORTH) i Univerziteta Harvard otkrili su da tokom starenja epigenetska deregulacija vodi do kvara matičnih ćelija i narušavanja ćelijskog integriteta creva.
Istraživači su koristili metode genetskog praćenja loza za proučavanje funkcije crevnih matičnih ćelija Drosophila, eksperimentalnog modela organizma koji nastavlja da pruža revolucionarna osnovna istraživanja. Koristeći baze podataka o ekspresiji gena, takođe su pokazali da su ovi epigenetski mehanizmi evolutivno očuvani kod ljudi.
Rezultati studije bi se mogli koristiti za razvoj ciljanih tretmana za crevne bolesti ili nutritivne intervencije za poboljšanje crevne disfunkcije usled starenja.