Senzacionalna priča o „psihijatru“ izraelskog premijera eksplodirala je na internetu, ali je generisana veštačkom inteligencijom, a potiče sa jednog od stotina veb sajtova za koje istraživači upozoravaju da izbacuju fikciju sa tehnologijom koja se maskira kao vest.
Veb lokacije koje šire propagandu obično su se oslanjale na armije pisaca, ali generativni alati veštačke inteligencije sada nude znatno jeftiniji i brži način za izradu sadržaja koji je često teško dešifrovati iz autentičnih informacija.
Stotine sajtova sa veštačkom inteligencijom koji oponašaju novinske kuće pojavili su se poslednjih meseci, što je izazvalo eksploziju lažnih narativa – o svemu, od rata do političara – za koje istraživači kažu da izazivaju uzbunu u godini izbora sa visokim ulozima širom sveta.
„Psihijatar izraelskog premijera je izvršio samoubistvo“, i dalje je na vrhu liste „popularnih članaka“ istaknutih na Global Village Space, pakistanskom digitalnom izdanju, nakon što je u novembru odjeknuo na internetu neosnovanim tvrdnjama o samoubilačkoj poruci u kojoj se okrivljuje Netanjahu.
Čini se da je „znatan deo“ sadržaja sajta, uključujući i ovaj članak, izvučen iz glavnih izvora korišćenjem AI alata, prema analizi NevsGuard-a, američke istraživačke organizacije koja prati dezinformacije.
Nakon skeniranja sajta u potrazi za porukama o greškama koje su specifične za sadržaj koji proizvode AI chat botovi, NevsGuard je rekao da je pronašao značajne sličnosti između teksta o Netanjahuovom „psihijatru“ i fiktivnog članka iz 2010. na satiričnom sajtu.
Analitičarka NevsGuarda McKenzie Sadeghi rekla je kada je podstakla ChatGPT, iz OpenAI-a koji podržava Microsoft, da prepiše originalni članak za opštu publiku, rezultat je bio „veoma sličan” članku o Global Village Spaceu.
„Eksponencijalni rast izvora vesti i informacija generisanih veštačkom inteligencijom je alarmantan jer prosečan korisnik može da vidi ove sajtove kao legitimne, pouzdane izvore informacija“, rekao je Sadeghi za AFP.
Izmišljeni članak, koji je došao dok Netanjahu vrši pritisak na rat protiv Hamasovih militanata u Pojasu Gaze, rikošetirao je preko platformi društvenih medija na više jezika, uključujući arapski, farsi i francuski.
Nekoliko sajtova je objavilo čitulje izmišljenom „psihijatru“.
Neistina je takođe prikazana u televizijskoj emisiji u Iranu, najvećem neprijatelju Izraela, dok je njen domaćin uputio gledaoce da pročitaju ceo članak o Global Village Spaceu.
Veb-sajt, koji je Netanjahuov članak ponovo označio kao „satiru“, nakon što je prozvan, nije odgovorio na zahtev AFP-a za komentar.
NevsGuard je identifikovao najmanje 739 sajtova sa „vestima“ koje je generisala veštačka inteligencija na više jezika koji rade bez ili bez ljudskog nadzora i dolaze sa generičkim nazivima kao što su „Top Nevs Irske“.
Ali čak i ta lista je verovatno „samo voće koje visi nisko“, rekao je Daren Linvil sa Univerziteta Klemson.
Linvil je među univerzitetskim stručnjacima za dezinformacije koji su pronašli nekoliko veb-sajtova povezanih sa Rusijom koji oponašaju vesti i guraju propagandu Kremlja o ratu u Ukrajini uoči američkih predsedničkih izbora u novembru.
Oni uključuju DC Veekli, za koji je NevsGuard rekao da koristi AI za prepisivanje članaka iz drugih izvora bez kredita.
Ovaj sajt – za koji se čini da je u vlasništvu Džona Marka Dagana, bivšeg američkog marinca koji je pobegao u Rusiju – objavio je niz lažnih tvrdnji, uključujući da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski kupio dve luksuzne jahte vredne milione dolara novcem američke pomoći.
Ilustrujući moć dezinformacija vođenih veštačkom inteligencijom da utiču na političke odluke, neki američki zakonodavci su ponovili lažnu priču usred ključne debate o pomoći Ukrajini.
„Automatski generisane dezinformacije će verovatno biti glavni deo izbora 2024.“, rekao je profesor Univerziteta u Njujorku Geri Markus za AFP.
„Prevaranti koriste (generativnu) veštačku inteligenciju levo, desno i u sredini.“
Sadržaj generisan od veštačke inteligencije koji popunjava veb stranice kao što je DC Veekli pomaže „da se stvori neka vrsta kamuflaže“ koja daje veći kredibilitet njihovim lažnim pričama koje su napisali ljudi, rekao je Linvil za AFP.
Ovi veb-sajtovi naglašavaju potencijal alata za veštačku inteligenciju — čet-botova čak i više od generatora fotografija i klonera glasa — da podignu dezinformacije, dok dodatno narušavaju poverenje u tradicionalne medije, kažu istraživači.
Njihov polarizirajući sadržaj, koji bi mogao izazvati previranja i uticati na politička uvjerenja, ima za cilj da namami oči i prikupi prihod od reklama.
Model prihoda za mnoge od ovih veb lokacija je programsko oglašavanje, što znači da vrhunski brendovi mogu nenamerno da ih podrže, dok vladama može biti teško da se suzbiju zbog straha od kršenja zaštite slobode govora, kažu istraživači.
„Posebno sam zabrinut zbog toga što ga koriste profitne kompanije“, rekao je Linvil.
„Ako ne stanemo i ne obratimo pažnju, to će samo dodatno narušiti granicu između stvarnosti i fikcije koja je već tako mutna.“