Naš mozak pravi ritmične snimke sveta dok hodamo

Naš mozak pravi ritmične snimke sveta dok hodamo

Odeljenja za psihologiju širom sveta decenijama proučavaju ljudsko ponašanje u zamračenim laboratorijama koje ograničavaju prirodno kretanje.

Naša nova studija, objavljena danas u Nature Communications, dovodi u pitanje mudrost ovog pristupa. Uz pomoć virtuelne realnosti (VR), otkrili smo ranije skrivene aspekte percepcije koji se dešavaju tokom jednostavne svakodnevne radnje — hodanja.

Otkrili smo da ritmično kretanje hoda menja koliko smo osetljivi na okruženje. Sa svakim našim korakom, naša percepcija prolazi kroz „dobre“ i „loše“ faze.

To znači da je vaše glatko, kontinuirano iskustvo popodnevne šetnje varljivo. Umesto toga, kao da vaš mozak pravi ritmične snimke sveta – i oni su sinhronizovani sa ritmom vašeg hoda.

U psihologiji, proučavanje vizuelne percepcije se odnosi na to kako naš mozak koristi informacije iz naših očiju da bi stvorio naše iskustvo sveta.

Tipični psihološki eksperimenti koji istražuju vizuelnu percepciju uključuju zamračene laboratorijske sobe u kojima se od učesnika traži da sede nepomično ispred ekrana računara.

Često će im glave biti fiksirane u položaju sa osloncem za bradu i od njih će se tražiti da reaguju na sve promene koje vide na ekranu.

Ovaj pristup je bio neprocenjiv u izgradnji našeg znanja o ljudskoj percepciji i osnovama načina na koji naš mozak ima smisao za svet. Ali ovi scenariji su daleko od toga kako svakodnevno doživljavamo svet.

To znači da možda nećemo moći da generalizujemo rezultate koje otkrivamo u ovim veoma ograničenim postavkama na stvarni svet. To bi bilo kao pokušaj razumevanja ponašanja riba, ali samo proučavanjem riba u akvarijumu.

Umesto toga, izašli smo na ud. Motivisani činjenicom da je naš mozak evoluirao da podržava akciju, krenuli smo da testiramo vid tokom hodanja – jedno od naših najčešćih i svakodnevnih ponašanja.

Naša ključna inovacija je bila da koristimo bežično VR okruženje za kontinuirano testiranje vida tokom hodanja.

Nekoliko prethodnih studija je ispitivalo efekte laganih vežbi na percepciju, ali su koristile trake za trčanje ili bicikle za vežbanje. Iako su ove metode bolje od mirnog sedenja, one se ne poklapaju sa načinima na koji se prirodno krećemo kroz svet.

Umesto toga, simulirali smo otvorenu šumu. Naši učesnici su bili slobodni da lutaju, ali njima nepoznati, pažljivo smo pratili kretanje njihove glave pri svakom njihovom koraku.

Pratili smo kretanje glave jer dok hodate, glava vam se pomera gore-dole. Glava vam je najniža kada su obe noge na tlu, a najviša kada zamahujete nogom između koraka. Koristili smo ove promene u visini glave da označimo faze „korak-ciklusa“ svakog učesnika.

Učesnici su takođe završili naš vizuelni zadatak dok su hodali, što je zahtevalo traženje kratkih vizuelnih „bljeskova“ koje su morali da otkriju što je brže moguće.

Usklađivanjem performansi našeg vizuelnog zadatka sa fazama ciklusa koraka, otkrili smo da vizuelna percepcija nije dosledna.

Umesto toga, oscilirao je kao talasanje bare, kružeći kroz dobre i loše periode svakim korakom. Otkrili smo da u zavisnosti od faza njihovog ciklusa koraka, učesnici su verovatnije osetili promene u svom okruženju, imali su brže vreme reakcije i verovatnije su donosili odluke.

Oscilacije u vidu su se i ranije pokazivale, ali ovo je prvi put da su povezane sa hodanjem.

Naše ključno novo otkriće je da su ove oscilacije usporene ili povećane kako bi odgovarale ritmu čovekovog koraka. U proseku, percepcija je bila najbolja kada se ljulja između koraka, ali vreme ovih ritmova varira između učesnika. Ova nova veza između tela i uma nudi naznake o tome kako naš mozak koordinira percepciju i akciju tokom svakodnevnog ponašanja.

Zatim želimo da istražimo kako ovi ritmovi utiču na različite populacije. Na primer, određeni psihijatrijski poremećaji mogu dovesti do toga da ljudi imaju abnormalnosti u hodu.

Postoji još pitanja na koja želimo da odgovorimo: da li su okliznuća i padovi češći kod onih sa jačim oscilacijama vida? Da li se slične oscilacije javljaju za našu percepciju zvuka? Koje je optimalno vreme za prezentovanje informacija i reagovanje na njih kada se osoba kreće?

Naši nalazi takođe nagoveštavaju šira pitanja o prirodi same percepcije. Kako mozak spaja ove ritmove u percepciji da bi nam pružio besprekorno iskustvo večernje šetnje?

Ova pitanja su nekada bila domen filozofa, ali možda ćemo moći da odgovorimo na njih, jer kombinujemo tehnologiju sa akcijom da bismo bolje razumeli prirodno ponašanje.