Pravna jednakost za žene mogla bi da potraje vekovi jer borba za rodnu ravnopravnost postaje teška borba protiv široko rasprostranjene diskriminacije i grubih kršenja ljudskih prava, rekla je šefica UN na Međunarodni dan žena.
Generalni sekretar Antonio Gutereš rekao je u petak na prepunoj komemoraciji Ujedinjenih nacija da „globalna reakcija protiv ženskih prava preti, au nekim slučajevima i preokreće napredak i u zemljama u razvoju i u razvijenim zemljama“.
Najupečatljiviji primer je u Avganistanu, rekao je on, gde su vladajući talibani zabranili devojčicama obrazovanje nakon šestog razreda, zapošljavanje van kuće i većinu javnih prostora, uključujući parkove i frizerske salone.
Prema sadašnjoj stopi promena, za postizanje zakonske jednakosti za žene moglo bi biti potrebno 300 godina, kao i za okončanje dečjih brakova, rekao je on.
Gutereš je ukazao na „upornu epidemiju rodno zasnovanog nasilja“, rodnu razliku u plaćama od najmanje 20 odsto i nedovoljnu zastupljenost žena u politici. On je naveo septembarski godišnji skup svetskih lidera na Generalnoj skupštini UN, gde su samo 12 odsto govornika bile žene.
„A globalne krize sa kojima se suočavamo najviše pogađaju žene i devojčice — od siromaštva i gladi do klimatskih katastrofa, rata i terora“, rekao je generalni sekretar.
U protekloj godini, rekao je Gutereš, bilo je svedočenja o silovanju i trgovini ljudima u Sudanu, a u Gazi žene i deca čine većinu od više od 30.000 Palestinaca za koje je prijavljeno da su ubijeni u sukobu između Izraela i Hamasa, prema Ministarstvu Gaze of Health.
On je citirao izveštaj izaslanika UN od ponedeljka koji se fokusira na seksualno nasilje u sukobu u kojem se zaključuje da postoje „razumni razlozi“ da se veruje da je Hamas počinio silovanje, „seksualizovano mučenje“ i drugi okrutni i nehumani tretman žena tokom iznenadnog napada na jugu Izraela 10. 7. Takođe je ukazao na izveštaje o seksualnom nasilju nad Palestincima koje je pritvorio Izrael.
Međunarodni dan žena izrastao je iz radničkih pokreta u Severnoj Americi i širom Evrope na prelazu iz 20. veka i zvanično su ga priznale Ujedinjene nacije 1977. Ovogodišnja tema je ulaganje u žene i devojčice kako bi se ubrzao napredak ka jednakosti.
Roza Otunbajeva, šefica političke misije Ujedinjenih nacija u Avganistanu, rekla je u sredu Savetu bezbednosti da je ono što se dešava u toj zemlji „upravo suprotno“ ulaganju u žene i devojčice.
Postoji „namerno dezinvestiranje koje je i grubo i neodrživo“, rekla je ona, rekavši da je talibanski obračun sa ženama i devojčicama naneo „ogromnu štetu mentalnom i fizičkom zdravlju i sredstvima za život“.
Nedavna pritvaranja žena i devojaka zbog navodnih kršenja islamskog kodeksa oblačenja „bila su dodatno kršenje ljudskih prava i nose ogromnu stigmu za žene i devojke“, rekla je ona. To je imalo „zastrašujući efekat na širu žensku populaciju, od kojih se mnoge sada plaše da se kreću u javnosti“, rekla je ona.
Otunbajeva je ponovo pozvala talibane da ponište ograničenja, upozoravajući da će, što duže ostanu, „više štete biti učinjeno“.
Sima Bahous, šef UN Vomen, agencije koja promoviše rodnu ravnopravnost i prava žena, rekla je na komemoraciji da Međunarodni dan žena „vidi svet koji je zakrčen konfrontacijom, fragmentacijom, strahom i pre svega nejednakošću“.
„Siromaštvo ima žensko lice“, rekla je. „Jedna od 10 žena na svetu živi u ekstremnom siromaštvu.
Muškarci ne samo da dominiraju halama moći, već „poseduju 105 triliona dolara više bogatstva od žena“, rekla je ona.
Bahus je rekao da se dobro opremljeni i moćni protivnici rodne ravnopravnosti suprotstavljaju napretku. Opoziciju podstiču antirodni pokreti, neprijatelji demokratije, ograničeni građanski prostor i „slom poverenja između ljudi i države, i regresivna politika i zakonodavstvo“, rekla je ona.
„Svi akutno osećamo ovo odbijanje“, rekao je Bahous. „Naše vrednosti i principi nikada nisu bili toliko dovedeni u pitanje kao danas.
Gutereš je pozvao nacije da daju prioritet jednakosti žena i devojčica. On je najavio da UN pokreću „Plan ubrzanja rodne ravnopravnosti“ kako bi podržale vlade u osmišljavanju i sprovođenju politika i potrošnje koje odgovaraju potrebama žena i devojčica.
Bahous je pobrala snažan aplauz kada je pozvala na humanitarni prekid vatre u Gazi, što je Gutereš takođe dugo tražio.
Ona je takođe pozvala na finansiranje žena i devojčica, naglašavajući da kada se to dogodi ekonomija raste, vlade napreduju i mir se postiže brže.
„Ali uprkos ovim jasnim činjenicama, mi nastavljamo da tvrdoglavo više ulažemo u oružje nego u žene i devojke“, rekao je Bahus.