Najtoplija zima zabeležena u SAD-u otvorila pitanja o klimatskoj krizi

Najtoplija zima zabeležena u SAD-u otvorila pitanja o klimatskoj krizi

Podaci objavljeni u petak pokazuju da je zima koja je upravo prošla bila najtoplija ikad zabeležena u Sjedinjenim Državama, što je najnoviji alarmantni signal u pravcu neprecedentne klimatske krize.

Nacionalna uprava za okeane i atmosferu saopštila je da je prosečna temperatura u donjim 48 američkih država od decembra 2023. do februara 2024. bila čak 3,1 Celzijus. Ovaj rekordni podatak nadmašuje sve prethodne zapise koji sežu do kasnih 1800-ih godina.

Zapanjujući podaci otkrivaju da su osam država širom Gornjeg srednjeg zapada, Velikih jezera i severoistoka zabeležile svoje najtoplije zime ikada zabeležene, a delimično je to bilo podstaknuto vremenskim obrascem El Ninjo.

Predsednik Džo Bajden je u svom govoru o stanju Unije u četvrtak uveče nazvao globalno zagrevanje „klimatskom krizom“, dok se udaljava od fraze „klimatske promene“. Pozdravio je svoj potpis na zakon o klimatskoj infrastrukturi.

Odsustvo leda na Velikim jezerima je takođe izazvalo zabrinutost. Pokazatelji su ukazali na stalno smanjenje pokrivenosti ledom, dostigavši istorijski minimum od 2,7 procenata pokrivenosti. Ovo stanje ima ozbiljne posledice ne samo na ekosistem već i na obalnu infrastrukturu.

Februar je rangiran kao treći najsušniji mesec u istoriji, dok je istovremeno bio najtopliji februar na svetu. Evropski klimatski monitor je objavio da je prošli mesec bio deveti uzastopni mesec sa istorijski visokim temperaturama širom planete.

Ovaj alarmantni niz podataka podseća na hitnu potrebu za akcijom u borbi protiv klimatske krize. IPCC panel za klimu upozorava da je ključno održati zagrevanje ispod 1,5 stepeni Celzijusa kako bi se sprečile dugoročne planetarne klimatske katastrofe.

Dok se svet suočava sa ovom globalnom pretnjom, sve oči su uprte u liderstvo i konkretne korake ka smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte i prelasku na obnovljive izvore energije.