Tramp se sastao sa liderom Mađarske Viktorom Orbanom

Tramp se sastao sa liderom Mađarske Viktorom Orbanom

Bivši predsednik Donald Tramp sastao se u petak sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, dok je potencijalni republikanski predsednički kandidat nastavio da prihvata autokratske lidere koji su deo globalnog pritiska na demokratske tradicije.

Orban je postao ikona nekim konzervativnim populistima zbog zalaganja za ono što on naziva „neliberalnom demokratijom“, prepunom ograničenja imigracije i LGBTK+ prava. Ali on je takođe udario na štampu i pravosuđe u svojoj zemlji i reorganizovao politički sistem zemlje kako bi svoju stranku održao na vlasti, dok je održavao najbliže odnose sa Rusijom među svim zemljama Evropske unije.

U SAD, Trampovi saveznici su prihvatili Orbanov pristup. U četvrtak, dok su strani zvaničnici prolazili kroz Vašington, DC, uoči obraćanja predsednika Džoa Bajdena o stanju Unije, Orban je preskočio Belu kuću i umesto toga govorio u Heritage Foundation, konzervativnom trustu mozgova koji nadgleda projekat 2025, napor da se stvori upravljački plan za Trampov sledeći mandat.

„Podrška porodicama, borba protiv ilegalne migracije i zalaganje za suverenitet naših naroda. Ovo je zajednička osnova za saradnju između konzervativnih snaga Evrope i SAD“, napisao je Orban na Ks, nekadašnjem Tviteru, nakon svog pojavljivanja u Heritage-u.

Zatim je odleteo na Floridu, gde se sastao sa Trampom u petak kasno popodne u kompleksu bivšeg predsednika na plaži, Mar-a-Lago. Orban je na svom Instagram nalogu objavio snimak njegovog i njegovog osoblja sastanka sa Trampom i osobljem bivšeg predsednika, a zatim premijera kako šeta kompleksom i predaje Melaniji Tramp džinovski buket cveća.

Tramp je na snimku hvalio Orbana gomili koja se smejala. „On nije kontroverzna figura jer kaže: ‘Ovako će biti’, i to je kraj. Jel tako?“ Tramp je rekao za mađarskog premijera. „On je šef.“

Orbanov pristup se dopada Trampovom brendu konzervativaca, koji su napustili svoj zagrljaj ograničene vlade i slobodnog tržišta radi sistema koji je na strani njihove ideologije, rekao je Dalibor Rohac, saradnik na Američkom institutu za preduzetništvo.

„Oni žele da iskoriste alate vlade da nagrade svoje prijatelje i kazne svoje protivnike, što je Orban i uradio“, rekao je Rohač.

Sastanak takođe dolazi kada je Tramp nastavio da prihvata autoritarce svih ideoloških linija. On je pohvalio ruskog predsednika Vladimira Putina, predsednika Kine Si Đinpinga i severnokorejskog Kim Džong Una. Orbanova vlada je uzvratila, više puta hvaleći bivšeg predsednika.

U petak je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto objavio poruku sa Palm Biča, pozdravljajući Trampovu „snagu“ i nagoveštavajući da bi svet bio mirniji da je on i dalje predsednik.

„Da je Donald Tramp izabran za predsednika Sjedinjenih Država 2020. godine, rat u Ukrajini, sada već treća godina, ne bi izbio i sukob na Bliskom istoku bi se rešio mnogo brže“, napisao je on.

Orban je bio premijer Mađarske od 2010. Sledeće godine, njegova stranka, Fides, iskoristila je svoju dvotrećinsku većinu u parlamentu da prepravi nacionalni ustav. Promenio je starosnu granicu za odlazak u penziju za sudije, primoravši stotine da odu u prevremenu penziju, i preuzeo odgovornost za imenovanje novih sudija sa jednim političkim imenovanim licem koji je naširoko optužen da deluje u ime Fidesa.

Fides je kasnije autor novog zakona o medijima i osnovao devetočlano veće koje će služiti kao medijski regulator u zemlji. Svih devet članova su imenovani u Fidesu, za šta medijski nadzornici kažu da je omogućilo veliki pad slobode i pluraliteta štampe.

Zakonodavne linije u zemlji su ponovo iscrtane da bi se zaštitili članovi Fidesa i nije preostalo nijedno veće vesti koje bi kritikovale Orbanovu vladu, što čini gotovo nemogućim da njegova stranka izgubi izbore, kažu analitičari.

Orban je podržao Trampove napore za reizbor i imao je hladne odnose sa Bajdenovom administracijom, koja jasno nije pozvala Mađarsku na samit o demokratiji koji je organizovala nakon što je predsednik preuzeo dužnost. Mađarski zvaničnici optužili su Bajdenovog ambasadora u zemlji, bivšeg advokata za ljudska prava Dejvida Presmana, za mešanje u unutrašnje poslove vlade.

Ranije ove nedelje, Mađarska se usprotivila Bajdenovom izboru bivšeg holandskog premijera da služi kao novi komandant NATO-a, što bi potencijalno odložilo imenovanje.

Mađarski lider je takođe sa entuzijazmom podstakao Trampovu poslednju predsedničku kampanju, objavljujući poruku u kojoj ohrabruje Trampa da se „nastavi da se bori“ nakon što je pogođen prvim od četiri krivična slučaja protiv njega prošle godine. Prošle nedelje, Orban je izjavio da bi pobeda bivšeg predsednika bila „jedina ozbiljna šansa“ za okončanje rata u Ukrajini.

Snimak sa nastupa Heritage-a koji je postavio Orbanov politički direktor prikazuje premijera kako razgovara sa Vivekom Ramasvamijem, farmaceutskim preduzetnikom koji se bezuspešno kandidovao za republikansku predsedničku nominaciju pre nego što je odustao i podržao Trampa. Mađarski lider se sastao i sa Stivom Benonom, bivšim Trampovim savetnikom koji je i dalje glasni saveznik bivšeg predsednika i aktivan je u globalnim populističkim krugovima.

Orbanova poseta ove nedelje usledila je nakon što je potpisao novi Zakon o nacionalnom suverenitetu koji kažnjava svaku stranu podršku političkih aktera u Mađarskoj, deo dugogodišnje premijerove borbe protiv Evropske unije i međunarodnih neprofitnih organizacija koje kritikuju njegovu eroziju mađarske demokratije.

„Orban postavlja ovu ogromnu barijeru svakom ko se meša u mađarske izbore, ali Orban se meša u sve vrste izbora u drugim zemljama“, rekao je Kim Šepele, sociolog sa Prinstona i stručnjak za Mađarsku.

Orban je jedan od male grupe konzervativnih populista koji su se javno svrstali sa američkim konzervativcima koji pokušavaju da svrgnu Bajdena u novembru. Prošlog meseca, predsednik Salvadora Najib Bukele i predsednik Argentine Havijer Milei govorili su na Konferenciji konzervativne političke akcije u blizini Vašingtona. Orban je bio govornik na događaju 2022, nakon čega se sastao sa Trampom na golf terenu bivšeg predsednika u Nju Džersiju.

Nekoliko konzervativnih populista pobedilo je na evropskim izborima poslednjih godina, uključujući Italiju i Švedsku. Ali lideri u tim zemljama ostali su uporni protivnici invazije ruskog predsednika Vladimira Putina na Ukrajinu, a nisu se borili sa vladom Evropske unije niti preduzeli korake koji uznemiravaju zagovornike demokratije kao što je to činio Orban.

Šepel je rekao da paralele između Trampa i Orbana prevazilaze ideologiju. Ona je istakla da Orban nije mnogo religiozan, ali da je postao heroj hrišćanskih konzervativaca zbog svojih tvrdolinijaških stavova, slično kao i Tramp.

Dvojica muškaraca se takođe suočavaju sa sličnom izbornom dilemom, dodala je ona.

„Imaju isti problem“, rekao je Šepele. „Kako da iskoristite zaista čvrstu bazu, koja nije stvarna većina, u vreme izbora?“