Naučnici upozoravaju da je „zatamnjenje sunca“ previše opasno

Naučnici upozoravaju da je „zatamnjenje sunca“ previše opasno

Skupština Ujedinjenih nacija za životnu sredinu razmatrala je ovog tjedna rezoluciju o modifikaciji sunčevog zračenja, istražujući kontroverzne tehnologije koje bi mogle uticati na klimatske promene. Ova rezolucija, koja je trebala pozvati na formiranje ekspertske grupe, suočila se s poteškoćama u postizanju konsenzusa, a neke zemlje globalnog juga su pozvale na „nekorišćenje“ ovakvih tehnologija.

Zagovornici solarnog geoinženjeringa tvrde da bi ove tehnologije mogle ograničiti efekte klimatskih promena, ali postoji zabrinutost oko nepredvidivih uticaja na klimu, gubitka biodiverziteta i podrivanja sigurnosti hrane. Istraživanja su identifikovala niz rizika, uključujući i potencijalne negativne efekte na životnu sredinu, klimatske obrasce i ljudska prava.

Jedan od primera solarnog geoinženjeringa uključuje eksperiment u Meksiku, gde je američka startap kompanija pustila meteorološke balone u atmosferu kako bi se ohladila. Međutim, takvi eksperimenti se sprovode bez odobrenja lokalnih vlasti i sa sobom nose značajne rizike po okolinu i životne zajednice.

Druga tehnologija, poznata kao osvetljavanje morskog oblaka, još uvijek nije proizvela empirijske dokaze o svojoj efikasnosti i može imati negativne posljedice po morski ekosistem i ribarstvo.

Uz sve navedene rizike i nedostatke, više od 500 naučnika iz 61 zemlje potpisalo je otvoreno pismo pozivajući na međunarodni sporazum o nekorišćenju solarnog geoinženjeringa. Umjesto eksperimentiranja s potencijalno opasnim tehnologijama, naglasak treba staviti na hitno smanjenje emisija stakleničkih plinova i pravednu tranziciju ka obnovljivim izvorima energije.

Klimatske promene zahtijevaju odlučne akcije, ali solarni geoinženjering ne predstavlja adekvatan odgovor na ovaj globalni izazov. Umjesto toga, fokus treba biti na smanjenju emisija i podršci održivim rješenjima koja štite planetu i sve njene stanovnike.