Ramazan, sveti mesec u islamskoj tradiciji, ubrzo će započeti, okupljajući muslimane širom sveta u ritualu svakodnevnog posta od zore do zalaska sunca. Za muslimane, to je vreme povećanog obožavanja, dobrotvornih dela i druženja sa porodicom i prijateljima.
Obično se Ramazan obeležava društvenim okupljanjima oko obroka, poznatih kao „iftar“, koji prekidaju post nakon zalaska sunca. Međutim, ove godine Ramazan dolazi u vreme kada je rat između Izraela i Hamasa izazvao humanitarnu katastrofu u Gazi, stavljajući mnoge Palestince u tešku situaciju. Stoga mnogi muslimani razmišljaju o načinima kako da ostanu svesni patnje Palestinaca tokom ovog svetog meseca.
Ramazan je mesec koji se odnosi na duhovne vrednosti, solidarnost i dobrotu. Dnevni post tokom Ramazana uključuje uzdržavanje od hrane i pića od zore do zalaska sunca, dok se takođe očekuje od onih koji poste da se uzdrže od loših dela i da povećaju svoja dobra dela.
U mnogim muslimanskim zajednicama, Ramazan je vreme za milostinju, solidarnost i brigu o potrebnima. Muslimani se trude da pruže podršku onima koji su u potrebi kroz različite oblike dobrotvornih akcija, uključujući obezbeđivanje iftara za potrebite, deljenje ramazanskih kutija sa osnovnim namirnicama i podršku besplatnim zajedničkim obrocima.
Ramazan takođe podstiče duhovnu praksu među muslimanima, uključujući redovno molitveno obožavanje, čitanje Kur’ana i povećanu introspekciju.
Iako su ramazanske tradicije različite širom sveta, one obično uključuju društvena okupljanja, ukrašavanje domova i ulica, kao i posebne obrede kao što su udaranje u bubnjeve pred zoru ili postavljanje šatora sa hranom i zabavom.
Međutim, neki muslimani su zabrinuti zbog komercijalizacije Ramazana i gubitka verske suštine ovog svetog meseca. Ipak, drugi smatraju da se može uspostaviti ravnoteža između tradicionalnih običaja i modernih rituala, te da svi zajedno mogu doprineti prazničnom duhu Ramazana.