Prema novoj osmogodišnjoj studiji objavljenoj danas u časopisu Nauka, jednoj od sedam vrsta dubokovodnih ajkula i raža prijeti izumiranje zbog prekomjernog izlova.
Konkretno, analiza je otkrila da se ajkule i raže hvataju kao slučajni prilov u ribarstvu koje cilja na komercijalno vrednije vrste. Ipak, čuvaju se zbog vrednosti njihovog ulja i mesa. Ovo, zajedno sa nedavnom globalnom ekspanzijom u trgovini uljem iz jetre ajkule, rezultiralo je naglim padom populacije.
„Oko polovine svetskih ajkula nalazi se ispod 200 metara, ispod mesta gde sunčeva svetlost dopire do okeana“, kaže Nikolas Dulvi, uvaženi profesor za biodiverzitet i zaštitu mora u SFU. „Prvi put vide sunčevu svetlost kada ih izvuku na palubu ribarskog čamca.“
Ova nova Dulvijeva analiza procijenila je više od 500 vrsta ajkula i raža i angažovala je više od 300 stručnjaka iz cijelog svijeta. Utvrđeno je da oko 60 vrsta preti povećan rizik od izumiranja zbog prekomernog izlova, prema kriterijumima crvene liste ugroženih vrsta Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN).
„Kako se otvoreno more i priobalne vode iscrpljuju u mnogim zemljama sveta, mi podstičemo ribare da pecaju na moru i postalo je tehnološki održivo pecati do kilometar dubine“, kaže Dulvi.
Dubokovodne ajkule i raže spadaju među najosetljivije morske kičmenjake zbog dugog životnog veka i niske stope reprodukcije. Imaju životni ciklus sličniji morskim sisarima kao što su kitovi i morževi, koji su ranije bili eksploatisani zbog svojih ulja, a sada su visoko zaštićeni.
„Mnoge dubokovodne ajkule i raže mogu da izdrže samo veoma male količine ribolovnog pritiska“, kaže Dulvi. „Nekim vrstama može biti potrebno 30 ili više godina da sazriju, a možda i do 150 godina u slučaju grenlandske ajkule, i daju samo 12 mladunaca tokom čitavog života.
Ajkule i raže održavaju svoju plovnost tako što imaju masnu jetru, ali ova mast je veoma cenjena. Široko se koristi u kozmetici, suplementima ishrani i za lekove, kao što su vakcine. Takođe je došlo do povećanja ribolova na klizaljke kako bi se podržala potražnja za fermentisanim klizaljkama, tradicionalnom korejskom poslasticom.
„Bilo je velikog uspeha u regulisanju trgovine perajama ajkule. Sada moramo da usmerimo pažnju na regulisanje međunarodne trgovine uljem od jetre.“
Pored regulisanja međunarodne trgovine uljem iz jetre ajkula, studija takođe podržava globalni napor da se zaštiti 30% svetskih okeana do 2030. Zaštita 30% dubokog okeana (200 do 2.000 metara) bi obezbedila delimične 80% vrsta zaštitu u svom dometu. Svetska zabrana ribolova ispod 800 metara obezbedila bi 30% vertikalnog utočišta za trećinu ugroženih dubokovodnih ajkula i raža.