Kuleba objasnio zašto je Zalužnji izabran za ambasadora u Britaniji

Kuleba objasnio zašto je Zalužnji izabran za ambasadora u Britaniji

Ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba rekao je da je izbor bivšeg vrhovnog komandanta Oružanih snaga Ukrajine generala Valerija Zalužnjeg povezan pre svega sa njegovim vojnim poreklom i značajem Londona za Kijev.

Ministar je rekao da je sa Zalužnim imao više razgovora o budućem imenovanju, iz kojih je „apsolutno bio uveren da je srce našeg uvaženog generala, bivšeg načelnika Generalštaba, za diplomatski rad“.

„Jedan od ključnih zahteva je bio razumevanje vojnog konteksta. Zato što Britanija nije samo naš specijalni strateški partner – ona je jedan od lidera u vojnoj pomoći Ukrajini; zemlja koja ima viziju vojne strategije za rat ne samo na kopnu, ali i na moru, i uopšte – globalnim vojnim poslovima. I zato je novi ambasador morao da ima duboku vojnu pozadinu“, objasnio je on.

Drugi faktor je, smatra Kuleba, to što London ugošćuje ambasade velikog broja zemalja takozvane Globalne Južne – Afrike, Azije i Latinske Amerike i „ne šalju nikoga tamo“.

„Uveren sam da će Valerij Zalužnji biti apsolutno jedna od najuglednijih ličnosti tamo i da će doneti mnogo koristi ne samo sa stanovišta bilateralnih odnosa sa Britanijom, već i za takvu kulisnu diplomatiju sa zemljama Azije, Afrike. i Latinske Amerike“, zaključio je šef Ministarstva spoljnih poslova.

Kako je saopšteno, Zelenski je 7. marta odobrio Zalužnjijevu kandidaturu za mesto ambasadora Ukrajine u Britaniji. Britanska strana sada mora dati formalnu saglasnost (agreman) za njegovo imenovanje.

Prethodni ambasador bio je bivši šef Ministarstva spoljnih poslova Vadim Pristajko, koga je Zelenski imenovao 20. jula 2020. Otpušten je u julu 2023. nakon komentara Zelenskog tadašnjem britanskom ministru odbrane Benu Volasu o potrebi veće zahvalnosti saveznicima.

Već nakon puštanja na slobodu, Pristajko je u jednom od intervjua naglasio da Ukrajina ne može sebi da dozvoli eksperimente i „kreativnost” sa postavljanjem ambasadora u Londonu.