Međunarodni dan žena, ozvaničen od strane Ujedinjenih nacija 1977. godine, predstavlja globalnu proslavu i poziv na akciju. Ovaj dan, 8. marta, obeležava se na različite načine širom sveta, sa ženama koje demonstriraju za jednaka prava, od jednakih plata do reproduktivnih prava, obrazovanja, pravde, i drugih osnovnih potreba.
Ovogodišnja globalna tema je „Inspire Inclusion“ (Inspiracija za Uključenost), a demonstracije su planirane od Tokija do Meksiko Sitija. Žene širom sveta će izneti svoje zahteve, bilo da se radi o političkim ili humanitarnim akcijama, a ciljevi uključuju ekonomska, društvena i politička dostignuća žena.
Zvanično priznat kao praznik u više od 20 zemalja, Međunarodni dan žena označava dan kada se svet seća naporima žena da poboljšaju svoja prava, posebno prava radnika. Demonstracije mogu imati različite oblike, od borbenih protesta do humanitarnih akcija.
Društveni mediji igraju ključnu ulogu u širenju svesti o Međunarodnom danu žena, posebno fokusirajući se na proteste u zemljama gde su žene suočene s represivnim vladama. Internet pruža platformu za deljenje informacija o događajima širom sveta, pridonošenju globalnom pokretu za prava žena.
Iako je dan žena nastao u SAD-u 1909. godine sa Američkom socijalističkom partijom, globalna komemoracija postala je zvanična nakon konferencije žena socijalista u Kopenhagenu 1910. godine. Demonstracije su počele širom Evrope tokom Prvog svetskog rata, a posebno su obeležene događajima u Rusiji 23. februara 1917. (8. marta po zapadnom kalendaru), što je dovelo do zvaničnog obeležavanja Međunarodnog dana žena 8. marta.
Međunarodni dan žena ima važan kontekst i danas, s obzirom na izazove i napade na prava žena širom sveta. Žene se i dalje bore za očuvanje i poboljšanje svojih prava, a ovaj dan služi kao prilika za podizanje svesti i zahteva za jednakost.