Čini se da ruski avioni nastavljaju da vrše relativno veliki obim napada kliznim bombama u Ukrajini uprkos izveštajima ukrajinskih zvaničnika da su ukrajinske snage oborile nekoliko aviona bombardera poslednjih nedelja.
Vašingtonski Institut za proučavanje rata (ISV) rekao je ovo u novoj proceni ruske ofanzivne kampanje.
Prema analitičarima ISV-a, ruske snage su koristile udare klizećih bombi za taktički efekat prilikom zauzimanja Avdijevke sredinom februara i verovatno pokušavaju da ponove takve efekte kako bi podržale tekuće ofanzivne operacije na drugim mestima na frontu.
Oni se pozivaju na Forbsov izveštaj od 4. marta da ruski avioni Su-34, u pratnji aviona Su-35, izvode sto ili više letova dnevno kako bi izvršili udare klizećih bombi na ukrajinske položaje u dometu od oko 40 kilometara.
Njujork tajms je 5. marta izvestio da se ruska taktika menja na intenziviranje operacija u vazdušnom domenu i da je „agresivnija” vazdušna podrška ruskih snaga na linijama fronta pomogla ruskim snagama da nedavno napreduju u istočnoj Ukrajini.
„Ovi izveštaji sugerišu da rusko vazduhoplovstvo održava visok tempo vazdušnih misija sa fiksnim krilima u Ukrajini i da je verovatno spremno da toleriše rizike po avione sa fiksnim krilima, verovatno zato što je ruska komanda možda odlučila da pozitivni efekti izazvani takvim vazdušne operacije nadmašuju troškove povezane sa obavljanjem takvih misija“, rekao je ISV.