Matične ćelije su izvor obnove tela. Mogu se pretvoriti u bilo koju vrstu ćelije koja je potrebna telu, od jetre preko kože do kostiju. Ali bunar bi presušio kada bi se sve matične ćelije transformisale.
Telo rešava ovaj problem hemijskim signalima koji drže matične ćelije u nišama: sigurnim mestima gde one ostaju u svom posebnom, nedefinisanom stanju. Ćerke matičnih ćelija moraju da migriraju iz niša da bi odrasle. Ali i hemijski signali koji drže matične ćelije dok matične ćelije migriraju iz niša, zbog čega se naučnici zapitaju šta hemikalije signaliziraju tamo.
Sada, istraživači iz Inaba laboratorije u UConn Health-u izveštavaju u Nature Communications da lokacija utiče na to kako se poruka menja.
Gledali su matične ćelije u testisima voćne mušice. Decapentaplegic (Dpp) je signalni molekul (zeleni na slici) koji sprečava transformaciju matičnih ćelija u niši. Kako se mlade matične ćelije pomeraju iz niše, one počinju da se diferenciraju u specifične tipove ćelija (u ovom slučaju, spermatozoida). Normalno, Dpp takođe difunduje van niše.
Na gornjoj slici možete videti Dpp (zeleno) kako se širi kroz prostor (plavo) između ćelija. Kada su istraživači blokirali difuziju Dpp-a, videli su da su matične ćelije prestale da migriraju i da su zapravo počele da se vraćaju u nišu, i da nisu počele da sazrevaju u spermu.
Ovo otkriće će biti posebno važno za istraživače koji proučavaju i manipulišu matičnim ćelijama u posudi, koji treba da znaju uloge Dpp-a i unutar niše i van nje.