Društvene determinante zdravlja povećavaju rizik od Alchajmerove bolesti i povezane demencije, pokazala je nedavna studija Braun škole i Medicinskog fakulteta Univerziteta Vašington u Sent Luisu.
„Za prevenciju Alchajmerove i srodne demencije od ključnog je značaja uspostaviti javnu politiku koja se bavi društvenim determinantama od veoma ranog života“, rekao je Žan-Fransoa Trani, vanredni profesor Braun škole i prvi autor rada „Da li je višedimenzionalno siromaštvo povezan sa rizikom od demencije? Slučaj starijih odraslih u Pakistanu.“ Studija je objavljena u časopisu Inovacija u starenju.
„Posebnu pažnju treba posvetiti besplatnoj kvalitetnoj univerzalnoj zdravstvenoj zaštiti i obrazovanju, pravednom pristupu tržištu rada, obezbeđivanju pristojnog stanovanja za sve, posebno za najugroženije grupe“, rekao je on.
Istraživači su sproveli studiju poprečnog preseka u provincijama Pendžab i Sind u Pakistanu 2022. godine među odraslima od 50 i više godina i smatrali su višedimenzionalnim merama siromaštva. Siromaštvo je upoređeno između odraslih sa i bez demencije korišćenjem Rovlandove univerzalne skale za procenu demencije, prilagođavajući se polu, starosti, bračnom statusu i veličini domaćinstva.
„Naši rezultati pružaju dokaze da teret leži u strukturnim i društvenim determinantama zdravlja i da se eksponencijalno povećava, pri čemu oni odrasli sa većim siromaštvom imaju mnogo veći rizik od demencije“, rekao je poslednji autor Ganesh Babulal, vanredni profesor neurologije na Univerzitetu. Medicinski fakultet. „Ovo obezbeđuje višestruke ulazne tačke za intervencije za javno zdravlje, preciznu medicinu i ekonomske politike.“
Nalazi ove studije su u skladu sa nedavnim nalazima Tranijeve grupe u Avganistanu (eClinicalMedicine) i Južnoj Africi (JAMA Netvork Open).