Istraživači istražuju veze između crevnih mikroba i efikasne nege raka debelog creva

Istraživači istražuju veze između crevnih mikroba i efikasne nege raka debelog creva

Rak debelog creva je treći najčešći rak širom sveta, prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, a diplomirani student Univerziteta u Kanzasu radi istraživanje kako bi identifikovao i poboljšao efikasnu negu raka debelog creva.

Poznato je da mnogi lekovi protiv raka reaguju na mikrobe koji naseljavaju ljudska creva. Mikrobi svake osobe su jedinstveni za njih — skoro kao otisak prsta sastavljen od zdravih mikroba i mikroba povezanih sa bolestima. Ova raznolikost mikroba može izazvati izazove; mikrobne interakcije sa lekovima za lečenje mogu dovesti do neželjenih reakcija ili neefikasnosti leka.

Prilagođavanje plana nege raka debelog creva na osnovu ovih i drugih faktora poznato je kao personalizovana medicina i pruža najbolju moguću šansu za pobedu u borbi sa rakom. Zbog toga naučnici kao što je Tanner Richie, doktorant biologije u K-State, Salina, marljivo rade na poboljšanju personalizovane medicine identifikacijom svih faktora koji utiču na ishod raka debelog creva. Richie je prvi autor članka pod naslovom „Ograničavanje dostupnosti aminokiselina od strane bakterijske populacije tokom pojačanog kolitisa kod IBD mišjeg modela“, objavljenog u mSistems.

Merenje mikrobnih promena u crevima može pomoći u identifikaciji hroničnih inflamatornih bolesti koje mogu dovesti do raka debelog creva. Ričijev projekat teze, „Održavanje ravnoteže u mikroverzumu: Istraživanje uticaja mikroba na upalu creva domaćina“, ispituje kako mnogi različiti tipovi crevnih mikroba međusobno deluju i sa ljudskim telom.

Godinama su naučnici znali da nas ovi mikrobi mogu razboleti, održati zdravim ili izgleda da ne rade ništa. Ričijev rad sugeriše da određeni mikrobi creva utiču na verovatnoću da neko dobije rak debelog creva i istražuje kako mikrobi izazivaju upalu debelog creva i nadmeću zdrave mikrobe.

„Nastavak ovog istraživanja o tome kako mikrobi mogu dovesti do upale debelog creva i takmičiti se sa nama za resurse je zaista uzbudljiv i pomoći će ljudima sa rakom debelog creva tako što će personalizovati njihov lek“, rekao je Riči.

Dala je doprinos u tri druge naučne publikacije, a takođe je i autor „Preciznog prepisivanja za rak debelog creva na osnovu crevnih mikroba“, članka za opštu publiku koji je objavilo Nacionalno udruženje naučnih pisaca.