Arheolozi su analizirali hemijske ostatke iz keramičkih vaza u gradu Cotzumalhuapa u Gvatemali, otkrivajući fizičke dokaze upotrebe duvana u Mezoamerici, verovatno u ritualne i terapeutske svrhe.
Cocumalhuapa je bio jedan od najvećih gradova Mesoamerike tokom kasnog klasičnog perioda (650–950. AD). Njegov umetnički stil se široko proširio širom pacifičke obale i visoravni Gvatemale, odražavajući politički i ekonomski značaj grada u regionu. Međutim, malo se zna o ritualnim praksama koje su se tamo odvijale.
Upotreba duvana u mezoameričkim ritualima poznata je iz pisanih izvora i iz skulptura koje prikazuju listove duvana, ali je pronađeno malo ubedljivih fizičkih dokaza, posebno iz predkolonijalnih perioda.
„Znali smo da je duvan veoma važna supstanca koja se koristila u razne ritualne i terapeutske svrhe u drevnoj Mezoameriki i širom Novog sveta“, kaže koautor istraživanja dr Osvaldo Činčila Mazarijegos sa Univerziteta Jejl. „Međutim, arheološki dokazi su oskudni jer se ostaci duvana retko dobro čuvaju.
Da bi otkrio više o ritualu u Cotzumalhuapi, tim istraživača sa Univerziteta Jejl i Lehman koledža sa Gradskog univerziteta u Njujorku analizirao je hemijske ostatke iz sedam keramičkih vaza otkrivenih u blizini akropolja El Baul. Njihovi rezultati objavljeni su u časopisu Antikuiti .
„Nadali smo se da će analiza ostataka unutar ovih dobro očuvanih posuda otkriti detalje o upotrebi biljaka u ritualnim aktivnostima“, rekla je dr Činčila Mazarijegos.
Posude su dale negativne rezultate za hemijske markere kakao, čili papričice i ahiote (boja za hranu i začin). Od sedam testiranih vaza, tri su se vratile sa pozitivnim rezultatima na nikotin. Posude su bile oblika koji se obično koristio za tečnost, tako da je otkriće ostatka duvana bilo neočekivano.
Ranije se znalo da se duvan pušio kao osušeni list ili njuškao u prahu. Ovo otkriće sugeriše da se možda konzumirao i kao tečna infuzija.
Važno je da je ovo jasan arheološki dokaz za upotrebu duvana u Mezoamerici, koji sugeriše da se ispijanje duvanskih infuzija možda praktikovalo zajedno sa pušenjem ili šmrkanjem.
Široko rasprostranjena upotreba duvana u ritualne i terapeutske svrhe (to dvoje su gotovo sigurno povezani) dobro je dokumentovano od ranih kolonijalnih do modernih vremena, ali rezultati pokazuju da se to dešavalo vekovima ranije.
Takođe naglašava važnost arheoloških istraživanja na manje proučavanim regionima.
„Uprkos svom značaju, pacifička obala Gvatemale je ozbiljno zanemarena u arheološkim istraživanjima“, rekla je dr Činčila Mazarijegos. „Nadamo se da će ovi uzbudljivi rezultati podstaći dalje istraživanje i analizu arheoloških uzoraka pronađenih na obalnim lokacijama Pacifika.