„Rat je pakao“ obično se odnosi na ratne zone, ali dugotrajne bitke ukrajinsko-ruskog rata mogu uticati na biodiverzitet čak i u Sjedinjenim Državama ili Brazilu.
Složenost globalnih tržišta može značiti da rat za koji se čini da je daleko može i dalje predstavljati štetu po životnu sredinu. Rad, „Telekoupirani uticaji rata Rusije i Ukrajine na globalnu ekspanziju obradivih površina i biodiverzitet“, u časopisu Održivost prirode istražuje kako ograničavanje izvoza hrane iz Ukrajine i Rusije može podstaći farmere u drugim zemljama da prošire svoje obradive površine kako bi zadovoljili promenljivu potražnju, što može da desetkuje šume ili druga prirodna staništa.
Integrisani okvir telecouplinga pomogao je da se proširi razumevanje uticaja rata daleko izvan ratne zone širom sveta, rekao je stariji autor Jianguo „Jack“ Liu, predsedavajuća Rejčel Karson za održivost na Državnom univerzitetu Mičigen. Ovaj metod omogućava naučnicima da razmotre informacije iz mnogih izvora širom sveta, kao i reakcije i povratne informacije, da pronađu nenamerne i neočekivane posledice.
Studija zaključuje da bi povlačenje Rusije iz Crnomorske inicijative za žito dovelo do udvostručenja proširenja obradivih površina i gubitka biodiverziteta.
Ukoliko se zaustavi izvoz useva iz Rusije i Ukrajine, proširenje obradivih površina povećalo bi gubitak biodiverziteta za oko 4,5 puta. Autori pozivaju da se šteta u prirodnom svetu takođe stavi u prvi plan jer je ta šteta često nepovratna u kratkim vremenskim razmacima. Jednom kada se prirodno zemljište pretvori u obradivo zemljište, biće potrebne decenije, ako ne i vekovi, da se kvalitet ekosistema oporavi.
„Trebalo bi preduzeti efikasne intervencije kako bi se sprečili farmeri u žarištima biodiverziteta kao što je brazilski Serrado i jugoistočna Azija da slepo i brzo proširuju svoje poljoprivredno zemljište vođeno naduvanim cenama zbog rata“, kažu autori. „Informisana politika može zaustaviti brzo širenje obradivih površina.“