Astronomi otkrivaju novu egzoplanetu veličine Saturna

Astronomi otkrivaju novu egzoplanetu veličine Saturna

Međunarodni tim astronoma izveštava o otkriću nove egzoplanete koja kruži oko zvezde solarnog tipa. Novootkriveni vanzemaljski svet, označen kao TOI-1135 b, je mlad, vruć i po veličini uporediv sa Saturnom. Otkriće je detaljno opisano u radu objavljenom 27. februara na serveru za pre-štampanje arXiv.

Do danas, NASA-in tranzitni satelit za istraživanje egzoplaneta (TESS) identifikovao je skoro 7.100 egzoplaneta kandidata (TESS Objects of Interest, ili TOI), od kojih je 420 do sada potvrđeno. Od svog lansiranja u aprilu 2018. godine, TESS, sa svojim nizom kamera širokog polja, sprovodi istraživanje oko 200.000 najsjajnijih zvezda u blizini Sunca sa ciljem da traži tranzitne egzoplanete, uključujući džinovske ekstrasolarne svetove.

Grupa astronoma na čelu sa Manuelom Majorkinom Dijazom sa Univerziteta La Laguna, Španija, sada je potvrdila još jedan TOI koji prati TESS. Identifikovali su tranzitni signal u svetlosnoj krivoj TOI-1135 (takođe poznat kao HIP 62908 ili TIC 154872375) – mlade zvezde solarnog tipa spektralnog tipa G0 na udaljenosti od oko 371 svetlosne godine. Planetarna priroda ovog signala je potvrđena naknadnom fotometrijom i spektroskopijom.

„Ovaj rad uvodi otkriće i karakterizaciju mase bliske džinovske gasne planete koja kruži oko mlade zvezde solarnog tipa TOI-1135“, napisali su istraživači.

TOI-1135 b ima radijus od oko 0,8 Jupiterovih radijusa i njegova masa je približno 0,062 Jupiterove mase, što daje gustinu na nivou od 0,16 g/cm 3 . Planeta kruži oko svog domaćina svakih 8,02 dana, na udaljenosti od 0,082 AJ od njega. Procenjuje se da je ravnotežna temperatura TOI-1135 b oko 950–1.200 K.

Dakle, dobijeni rezultati ukazuju da je TOI-1135 b naduvana egzoplaneta, po veličini slična Saturnu, ali manje masivna od dva najveća gasovita giganta Sunčevog sistema. Planeta ima proširenu atmosferu, najverovatnije zbog jakog zvezdanog zračenja.

Astronomi pretpostavljaju da je TOI-1135 b možda u procesu gubitka atmosfere fotoisparavanjem. Oni su primetili da planeta ima visoku stopu gubitka mase od oko 39 Zemljinih masa na milijardu godina, tako da će na kraju izgubiti većinu svoje atmosfere za nekoliko stotina miliona godina.

„Džinovske planete sa masom manjom od Saturna podložne su gubitku cele ili većine svoje atmosfere u ranim fazama ako prime dovoljno zračenja od zvezde domaćina, što bi mogao biti slučaj TOI-1135 b“, objašnjavaju autori rada.

Matična zvezda, TOI-1135, nešto je veća i masivnija od Sunca, dok joj je sjaj na nivou od 1,7 solarnih sjaja. Procenjuje se da je zvezda između 125 miliona i milijardu godina, a njena efektivna temperatura je približno 6.122 K.