Zamenik kosovskog premijera i glavni pregovarač Prištine u dijalogu sa Prištinom uverio je Miroslava Lajčaka da je vlada u Prištini zainteresovana da obezbedi nastavak finansijske podrške Srbije kosovskim Srbima u oblasti obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite, tvrde iz kosovske vlade.
Izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine, Miroslav Lajčak, doputovao je danas u Prištinu, a glavni razlog njegovog dolaska, kako je kazao medijima, je dogovor sastanka šefova pregovaračkih timova narednih dana, prenosi KoSSev .
Rekao je i da su ostala pitanja na sastanku sa Besnikom Bisljimijem bila – primena Evropskog predloga, kao i primena uredbe Centralne banke Kosova o gotovinskim plaćanjima.
Isto je potvrdio i Bisljimi, rekavši Lajčaku da je stav Prištine – da se sporazum mora primeniti kroz pravičan, jednak i izbalansiran plan redosleda između strana, ali i da je potpisivanje tog sporazuma garancija za njegovo prihvatanje i sprovođenje.
„Na sastanku se govorilo o daljem napretku i unapređenju implementacije Osnovnog Sporazuma. Ponovio sam da se sporazum mora primeniti kroz pravičan, jednak i izbalansiran plan redosleda između strana. Potpisivanje sporazuma je garancija za njegovo prihvatanje i sprovođenje. S tim u vezi, odbijanje Srbije i pismo premijerke Brnabić prošlog decembra ne doprinose pozitivno duhu dijaloga i punoj primeni sporazuma“, rekao je Bisljimi.
Od Lajčaka je danas zatražio ukidanje kaznenih mera protiv Kosova koje su na snazi, navodeći da su ne nepravedne i da se moraju preduzeti konačni koraci ka njihovom uklanjanju.
Tvrdi i da mu je Lajčak rekao da članstvo Kosova u Savetu Evrope nije povezano sa dijalogom u Briselu.
Bisljimi mu je potom kazao, da isto tako, ni uredba CBK nije deo procesa dijaloga i da nije predmet pregovora između strana, što je bio razlog njegovog odbijanja da ode na nedavno organizovani sastanak u Brisel.
Danas je ujedno, navode iz kosovske vlade, uverio Lajčaka da je Vlada u Prištini zainteresovana da obezbedi nastavak finansijske podrške Srbije kosovskim Srbima u oblasti obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite.
Razgovarali su dalje i o energetici, registarskim tablicama i telekomunikaciji.
„U vezi sa ovim poslednjim, razmotrena je zabrinutost u vezi sa stalnim kršenjima i mešanjem frekvencija od strane Srbije na teritoriji Republike Kosovo, zabrinutost koju je iznela i Nezavisna komisija za medije“, rekao je Lajčaku.