Inspirisani vodozemcima kao što je drvena žaba, istraživači su dizajnirali i sintetizovali novu vrstu maskirne kože koja uključuje jednodimenzionalne fotonske kristalne strukture sastavljene u trodimenzionalne fleksibilne gelove.
Kao što je opisano u Naprednim optičkim materijalima, kamuflažna koža može brzo prepoznati i uskladiti pozadinu modulacijom optičkih signala spoljašnjih stimulusa.
Pokazao je odlične mehaničke performanse, samoprilagodljive mogućnosti kamuflaže kao odgovor na složeno okruženje i dugoročnu stabilnost u životnom okruženju u stvarnom svetu. Svetla strukturna boja i mehanička fleksibilnost održavani su čak i na temperaturama do -80℃.
Napredak bi mogao imati niz primena u oblastima kao što su veštačka inteligencija, samoprilagodljiva kamuflaža, meka robotika i fleksibilna elektronika koja se može nositi.
„Postoji snažna pokretačka snaga ka inovacijama veštačke maskirne kože u smislu fleksibilnosti, integracije i minijaturizacije“, rekao je ko-korespondentni autor Ven-Iong Lai, doktor nauka, sa Univerziteta za poštu i telekomunikacije u Nanjingu, u Kini.
„Očekujemo aktivnu saradnju sa profesionalcima različitog porekla kako bismo omogućili dalji napredak u istraživanju veštačke kamuflaže visokih performansi inspirisanih vodozemcima.